به نیازمندیهای شیراز و استان فارس خوش آمدید
 يكشنبه 06 خرداد 1397
نیازمندیهای شیراز و استان فارس

دسته بندی ها

مجوز وزارت صنعت

پرداخت

-حساب.jpg

اطلاعات کامل در مورد شهرستان های فارس

 

شهرستان آباده

 

قدمت این شهر به پیش از هزار سال می رسد اما توسعه وترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زندشیراز راپایتخت ایران کردشروع شد.آثار قلعه ای قدیمی مانندقلعه ی کهنه ، قلعه ی نارنجی ، قلعه ی شیراز هنوز هم در اطراف این شهر دیده می شود. آباده را قبایل گرجه ای وپرندی بناکردند امااهمیت واعتبار آن به دوره کریم خان زند باز می گردد.ظاهراً به دستور اوبود که این شهرآباده نامیده شد.به دلیل استقرار در مسیر کوچ(ییلاق-قشلاق)ایل قشقایی حایز اهمیت است.

 

قلعه ی ایزد خواست:

 

قلعه ی ایزد خواست از آثاردوره ساسانی در آباده می باشد که بعد ها بناهایی همچون مسجد وحمام درآن احداث شده است این قلعه در فاصله 57کیلومتری

 

شمال آباده است وشباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد.

 

کاروانسرای ایزدخواست:

 

کاروانسرای ایزد خواست از آثار دوره صفویه است که شامل یک حیاط مربع شکل دروسط کاروانسرا است وتعدادی حجره واتاق دراطراف آن قراردارد.

 

این کاروان سرا درجنوب قلعه ایزد خواست واقع است.

 

قصربهرام گور:

 

درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه

 

خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته

 

دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی است

 

عمارت کلاه فرنگی:

 

ازدیگر آثارزیباودیدنی درمرکزشهرآباده عمارت کلاه فرنگی است. اصل بنا مربوط به دوره قاجارمی باشد.ساختمان دارای نقشه تقریبادایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است.این عمارت یک طبقه بوده وبرروی سکویی به ارتفاع 80 سانتی متر قراردارد.

 

تیمچه صرافیان:

 

ازدیگرآثاردوره قاجاریه که دربازارقدیمی آباده قراردارد تیمچه صرافیان می باشد این بنای آجری دارای حیاطی مستطیل شکل دروسط آن است.که اطراف آن دردوطبقه اتاقها وحجره ها واقع شده اند . طاق ورودی آن دردوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است .ازدیگرآثارمی توان به سد ساسانی ایزد خواست عمارت کلاه فرنگی سورمق چاپارخان چهل زرعی کاروانسرای خان خوره و عمارت خواجه اشاره کرد.

 

جاذبه های طبیعی

 

منطقه ی شکارممنوع بصیران:

 

این منطقه در4 کیلومتری جنوب آباده قرارداردومنطقه ای گسترده است که به خاطرگونه های نادرگیاهی وجانوری موردحفاظت قرارگرفته است.این منطقه یکی ازارزشمندترین زیستگاه های حیات وحش کشور واستان است

 

 

شهرستان استهبان

نام این شهرستان ازلغت(سته)به معنای انگورستان گفته شده است آبادانی این شهر ازسال746 هجری قمری (پس ازویرانی آن دردوره مغول)بدست امیرمبارزالدین آل مظفرصورت گرفته است .این شهر درقدیم چهارمحله داشت که هرمحله دارای مساجدوآب انبارهای متعددی بود.حمداله مستوفی ازآن به عنوان شهرکی پردرخت که آب وهوای معتدل ومیوه فراوان داردیادکرده است.جغرافی نویسان اسلامی نام آن را اصطهبان وگاهی هم اصطهبانات ثبت کرده اند ولی باگذشت زمان فارسی زبانان آن را استهبان نامیده انداین شهرستان بامرکزیت شهر استهبان دارای 1986 کیلومترمربع وسعت ودرفاصله 190 کیلومتری شیرازواقع شده است.علاوه برتنوع پرورش میوه های گوناگون دراین شهرستان انجیر وزعفران آن شهرت به سزایی برخوردارست .آب وهوای معتدل وکوهستانی شهرستان استهبان باعث سرسبزی وخرمی آن شده است.وجود باغ های فراوان پوشش جنگلی وآبشارهای روان وهمجواری بادریاچه بختگان برجاذبه های گردشگری این شهرستان می افزاید.این شهرستان بادارا بودن یک واحداقامتی پذیرای میهمانان وگردشگران می باشد.

  جاذبه های مذهبی

 بقعه پیرمراد:

پیرمرادمقبره امام زاده محمدبن علی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر(ع)است که درشمال شهر استهبان ودرکنارجاده خروجی به طرف شهر شیراز قراردارد.ضریح این امام زاده دروسط صحن آن وباقلم کاریهای بسیار زیباواقع شده است.

 بقعه شیخ محی الدین اعرابی :

شیخ محی الدین اعرابی از شاعران وعرفای قرن9 هجری قمری است که درنائین به دنیا آمده است وباشاهرخ بن تیمورمعاصربوده وملاقاتی نیز باکمال خجندی داشته واز مریدان شیخ اسماعیل بوده است.وی پس از60 سال سلوک درسال809 هجری قمری دراستهبان درگذشت.

  جاذبه های تاریخی

 چهارطاقی ماه فرخان:

ازآثارمنطقه خیرچهارطاقی ماه فرخان است.این بنا که متعلق به دوره ساسانیان است .درمیان بناهای سرسبزوبسیارزیبای منطقه قرارگرفته است.این چهارطاقی که ازسنگ وساروج ساخته شده است تقریبا سالم مانده است

 ایوان سنگی:

از آثاربخش ایج ایوان یامسجدسنگی است این ایوان که ازآثارقبل ازاسلام بوده ازدل کوه تراشیده شده ودرکنارسرچشمه بدره قراردارد.ایوان بااحداث محرابی درقرن هفتم تبدیل به مسجد سنگی شده است.

 جاذبه های طبیعی

 چشمه بدره:

چشمه بدره دردره سرسبز وبسیارخوش آب وهوایی در منطقه ایج درمسیراستهبان به نیریز قرار دارد.درکنارسرچشمه آن یک چهار طاقی ازدوره ساسانی باقی است.آب این چشمه بسیارگوارااست.

 تنگ استهبان:

این تنگ درشهرستان استهبان واقع شده است واز قابلیت گردشگری همراه باپوشش جنگلی چشم اندازهای بسیارزیبابرخورداراست.

 تنگ لای تاریک:

درجنوب غربی شهرستان استهبان واقع شده است.که با برخورداری ازپوشش جنگلی وچشمه سارهای متعدد جزء مناطق گردشگاهی استان محسوب می شود این مکان درطول سال پذیرای علاقه مندان به ورزشهای کوهستانی ودوستداران جلوه های طبیعی است .

 تنگ ایج:

دردوکیلومتری روستای ایج درپایین دست آثارباستانی تنگ مصفای ایج (قلعه ایج) قرارداردکه مسجد سنگی جالبی دارد.ترکیب جاذبه های طبیعی ازقبیل چشمه هوای لطیف کوهستانی ودرخت زارمکان یاد شده رابه چشم اندازی خیره کننده بدل کرده است .تنگ ایج گردشگاهی ممتاز به شمار میرود.

گردشگاه پارک جنگلی استهبان:

بردامنه کوه تودج درجنوب شهرستان استهبان منطقه ای باپوشش جنگلی مرکب ازدرختان ا نگور بادام پسته وانجیر وجود دارد.که ازجاذبه های زیبای طبیعی این شهرستان به شمار می آید.دراین مکان چشمه ای وجود دارد که باسرازیر شدن ازدامنه آبشاری زیبا می آفریند.

 گردشگاه بک بک:

درجنوب شرقی شهرستان استهبان گردشگاهی زیبا به نام (بک بک)وجود داردکه زیستگاه گونه هایی از پرندگان مهاجر است.

 

 

شهرستان اقلید

 

شهرستان اقلید ازشهرستان های شمالی استان فارس می باشد.این منطقه یکی از مناطق کوهستانی وسرسبز فارس است ودارای آب هوای سرد وزمستانی است .ارتفاعاتی برفگیر دارد که موجب میشود مناظر زیبای برفی آن تقریبا تا اوایل فصل بهار درآن مشاهده شود .کوه های بلند درطولمسیرجاده ای زیبا پدید می آورند وجود دشت های بسیار وسیع وحاصلخیز مانند آسپاس وپکان در فصل بهار چشم اندازی روح نوازرابرای هرگردشگر تصویر می کنند . درفصل تابستان درکنار هوای خنک ومطبوع حضورعشایر بررونق تفریحی آن می افزاید .

 جاذبه های گردشگری شهرستان اقلید

 جاذبه های مذهبی

 امام زاده سید محمد (ع)

 بقعه متبرک این امام زاده در فاصله 79 کیلومتری جنوب شرقی اقلید درنزدیکی دریاچه کافترواقع شده است .امام زاده سیدمحمد ازنوادگان حضرت علی (ع)است .اطراف این امام زاده درختان فراوان وچشمه سارهایی وجود دارد که طراوت خاصی به منطقه داده است.

 امام زاده عبدالرحمن (ع):

 بقعه متبرکه امام زاده در مرکز شهر ودرکنار کوه حوض دختر گبر قراردارد.بقعه این امام زاده دارای دو گلدسته وگنبد است که درشبستان وصحن جلوی آن گلزارشهدای اقلیدقراردارد .ودرانتهای شرقی آن مرقدامام زاده عبدالرحمن (ع) قراردارد .ضریح این امام زاده باقلم کاریهای زیبا مزین شده است.

 جاذبه های تاریخی

 حوض دختر گبر وکتیبه پهلوی:

 درمرکزشهر اقلید درسینه کوهی ازدل سنگ  فضایی دوپله ای تراشیده است که دروسط گودالی به ارتفاع 30 سانتی متر حفرشده است که مشهور به دختر گبر است . به یکی از دیواره های این مکان کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی درفضایی به طول 2 متر وعرض 88 سانتی متر کنده شده است

 جاذبه های طبیعی

 چشمه محمد رسول ا...(ص):

 این چشمه درجنوب غربی شهر اقلید ودرفاصله 5 کیلومتری آن قراردارد .این چشمه که اززیر یک تپه سنگی وخاکی می جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می کند .نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی 100 سال گذشته به چشمه محمد رسول الله(ص) مشهورشده است .

  تنگ براق:

 ازتفرجگاههای طبیعی وکوهستانی اقلیداست که درفاصله 80 کیلومتری جنوب شهرقرار گرفته است این منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان  ودره سبز وخرم درپایه رشته کوه لیله مند واقع شده است .دراین تنگ کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی وجود دارد .

 دریاچه کافتر (شادکام):

 این دریاچه بامساحتی درحدود 48 کیلومترمربع یکی ازدریاچه های آب شیرین استان فارس است که درجنوب شرقی شهرستان اقلید واقع شده است واززیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجرمحسوب می شود.

   رودخانه شادکام:

 این رودخانه که در گذشته به نام رودخانه سا ریاتن مشهوربود ازچشمه ای به همین نام درارتفاعات کوه آلما لیجه سرچشمه می گیرد وپس از آبیاری دشت نمدان به دریاچه کافتر می ریزد .

 رودخانه کر:

 رودی که ازکوههای  سیدمحمدوپالانگری درشهرستان اقلید سرچشمه می گیرد وپس از پیوستن آب تعدادی از چشمه های این شهرستان به آن بانام  رودخانه کر ازناحیه تنگ براق به شهرستان مرودشت وارد می شود

 چشمه بالنگان:

 چشمه حاجی آباد (بالنگان)باجلوه های بسیارزیبا وتفرجگاهی درمنطقه ای به وسعت سه کیلومتر درمحدوده شهرستان اقلیدقرار دارد.

 چشمه قدمگاه:

 این چشمه درنزدیکی دهستان سده درشهرستان اقلید ودرمحلی باپوشش گیاهی مناسب ومحوطه ای سرسبز ودرختکاری شده قراردارد.موقعیت این چشمه برای ایجاد تاسیسات پذیرایی بین راهی بسیارمناسب است .درحال حاضر چشمه فوق پس ازانباشت دریک حوضچه بخشی از زمین های اطراف راآبیاری می کند.

 چشمه جوتو

 این چشمه درمجاورت جاده آسپاس شهرستان اقلید دردامنه ارتفاعات کوه حسینی قرارگرفته ومنطقه ای مناسب برای تاسیس پارک جنگلی وایجادگردشگاه است .

 کوه سفید

 این کوه مطابق جهت عمومی زاگرس ازشمال غربی به جنوب شرقی  کشیده شده است و3943 متر ارتفاع بلندترین نقطه شهرستان اقلید است که درشمال شرقی استان قراردارد.

 روستای محمدآباد

 این روستا که از توابع شهرستان اقلید است ودر بخش مرکزی دهستان خسرو وشیرین قراردارد .درضلع جنوبی این روستا محوطه ای بامساحت شش کیلومتروجود دارد که آبهای سطحی وپوشش گیاهی مرکب از درختان بید سپیدار ونارون چشم انداز زیبایی به آن بخشیده وارزش گیاهی ویژه ایجادکرده است.

  روستای خسروشیرین

این روستا منطقه ای ییلاقی ایل قشقایی است واز چشمه پوشش جنگلی وآب وهوای دلپذیر برخوردار است .از این روستا وناحیه ییلاقی آن به عنوان گردشگاه استفاده می شود.

 روستای دزد کر

 درحدفاصل میان کاکان قراردارد که ازچشم انداز طبیعی زیبا برخوردار است .این محل درطول سال مورد بازدید گردشگران قرارمی گیرد.این روستا درفاصله 10 کیلومتری تنگ براق قرار دارد فراوانی آب های سطحی کیفیت مناسب پوشش گیاهی درختان جنگلی وآب هوای مطبوع کوهستانی ازویژگی های ارزشمندی است که این منطقه رادرشمار یکی ازجاذبه های طبیعی استان قرارداده است.

 

 

شهرستان بوانات

 

شهرستان بوانات ازشهرستان شمال شرقی استان فارس می باشد که دارای 4807 کیلومترمربع وسعت وفاصله آن تاشیراز 220کیلومتر است.


این منطقه علاوه برآثارمذهبی وتاریخی دارای طبیعت بکر وزیبایی بوده وآب و هوای سردوزمستانی بهار وتابستان خنک وباصفایی برای آن ایجاد کرده است .کوهستانی بودن منطقه با پوشش گیاهی فراوان در تابستان تفرجگاههای طبیعی فراوان را بوجود آورده .در زمستان کوهستانهای پربرف منظره ای ویژه رابرای شهرستان ایجاد می کند . عمده ترین محصولات کشاورزی شهرستان بوانات گردو وبادام وکشمش است.

 


جاذبه های گردشگری شهرستان بوانات:


جاذبه های مذهبی

 

مسجد جامع سوریان:

این بنا که در مرکز شهرواقع شده است از آغاز قرن ششم هجری می باشد وتاکنون چندین بار مرمت گردیده است. شبستان قسمت جنوبی مسجد قدیمی تر ازبنای موجود وسقف های روی آن دارای مقرنس های ساده گچی است ودرهلالی داخل گنبد کتیبه ای قرآنی وجود دارد .در چهار گوش گنبد چهار طاقچه مانند بامقرنس های زیبا ی گچبری کارشده است .این مسجد در قدیم دارای یک منبر چوبی منبت کاری شده باکتیبه ای به تاریخ 771 هجری قمری بوده است.

 

  امامزاده حمزه (ع):

از زیارتگاهها واماکن متبرکه دوره صفویه در بوانات می باشد که در روستای مزایجان واقع شده است .بقعه امامزاده دارای گنبد باکاشیکاری های فیروزه ای با ارتفاع حدود 16 متر است . در صحن ودر زیر گنبد ضریح امامزاده واقع شده است که ازجنس چوب بامشبک ومنبت کاری ساده است .سقف گنبد از داخل دارای تزیینات گچبری ساده می باشد.

 

 بقعه محمد حنفیه:

این مکان دردامنه کوهی سبز وخرم در فاصله15 کیلومتری غرب سوریان قراردارد .این مکان مورد احترام اهالی محل بوده وبه قدمگاه محمد حنفیه معروف است .درختان سبز وخرم وچشمه آب روان این مکان رابه تفرجگاهی خوش منظره تبدیل کرده است.جاذبه های تاریخی

 

پل آجری سوریان :

این پل که بر روی رودخانه سوریان در جنوب وابتدای شهر قراردارد متعلق به دوره صفویه است مصالح به کار رفته در آن سنگ گچ ساروج ونمای آجراست .این پل دارای یک دهنه ودوپایه باقوسی هشتی است.

 
جاذبه های طبیعی


منطقه حفاظت شده توت سیاه:

وسعت این منطقه حدود 20 هزار هکتار است ودارای گونه های گیاهی سردسیر وگونه های جانوری از قبیل گور خر پازن آهو وقوچ می باشد .

   

 

شهرستان جهرم

جهرم یاکهرم به معنای جای گرم است به استنادنوشته های استخری ، ابن بلخی وحمدال مستوفی جهرم قلعه ای بزرگ معروف به خورشاه داشت که فاصله آن تاشهر پنج فرسخ بود . بانی این قلعه خورشه یا خورشاه عامل خلفای بنی امیه درجهرم بود که بعدها به همت خواجه نظام الملک وزیر مشهور سلجوقیان تعمیر ومرمت شد این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی ومذهبی دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است که با فضا سازی بسیارزیبا توسط سازمان میراث فرهنگی پذیرای گردشگران می باشد .پوشش گیاهی شامل درختان وسیع وفراوان مرکبات وخرمای مشهور شاهانی نیز ازامتیازات گردشگری این شهرستان است .آب وهوای گرم آن دارای بهار وپاییزی سبز و رنگارنگ است.

جاذبه های گردشگری شهرستان جهرم


جاذبه های مذهبی

مسجد جامع جهرم:
ازمساجدقدیمی دوره ی صفویه درجهرم است .ازساختمان قدیمی آن تنها شبستان جنوبی باقی مانده  و دیگربخش های آن جدید می باشد .در جلوی این شبستان در راهرو محراب سنگی قدیمی قرار دارد که بر قطعه سنگی بر فراز آن سوره های حمد توحید ونام های خداوند نگاشته شده است .

 امامزاده حمزه (ع): 
امام زاده موسی بن جعفر مشهور به حمزه (ع)ازفرزندان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) می باشد.ضریح قلمکاری شده توسط حاج احمد رحمانی لاری درسال 1411 هجری قمری برمزار ایشان قرارداده شده است

 امامزاده حسین (ع): 
حرم مطهر امام زاده حسین (ع)درجنوب غربی شهر جهرم قرار دارد .ویکی از نوادگان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) است .بقعه دارای دو گلدسته وگنبدی مخروطی شکل باتزیینات کاشی معرق زیبا است .

 جاذبه های تاریخی

 چهار طاقی آتشکده قطب آباد :
در ابتدای مسیر قطب آباد جهرم به زاهد شهر فسا  ودر حدود 20 کیلومتری آن در طرف راست جاده وبر فراز تپه ای بنایی از دوره ساسانیان پابرجاست .این چهار طاقی نسبتا سالم است  وفقط قسمتی از سقف گنبدی شکل آن فرو ریخته است .

 قلعه مهرک:
این مجموعه متشکل از یک استخر قدیمی وخرابه های حصار قلعه است .از آثارتاریخی یاد شده چنین بر می آید که این قلعه دیوارهای پهن وچهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران نوشزاد (دوران ساسانی ) منسوب است  .

 قلعه قبر :
این قلعه در50 کیلومتری شهرجهرم وبر بالای کوهی به ارتفاع 400 متر واقع شده است .قلعه این کوه به ارگ اول موسوم است  ارگ اول تا دامنه کوه سه کیلومتر فاصله دارد .ودرغرب آن چشمه ای کوچک وجوددارد که به چشمه دل سیاهان معروف است از پای چشمه راهی باریک پر پیچ وخم به برج قلعه قبرمنتهی می شود .

 گردشگاه بونیز :
این منطقه که درارتفاعات بخش جنوبی جهرم واقع شده است از نقاط دیدنی این شهر است .بیشترمراجعه کنندگان این مکان را دوستداران ورزشهای کوهستانی تشکیل می دهند.

جاذبه های طبیعی

 غارسنگ شکنان :
در سمت جنوبی شهر درون دره ای سبز وخرم برسینه کوه غاری بسیار بزرگ ووسیع به نام غار سنگ شکنان قراردارد .این غار معدن سنگ منطقه است .

 رودخانه شورجهرم :
این رودخانه که از شاخه ها ی مهم رودخانه مند محسوب می شود ازشاخه های فراوان تشکیل شده است که عمده ترین آن ها رودخانه جعفری (خشک رودواصل آباد )است .شاخه های دیگر آن از کوههای شمال شهرستان فسا سرچشمه می گیرند ودرطول مسیر خود از آب مسیل های فصلی تغذیه می کند .

 روستای قطب آباد : 
در18 کیلومتری شهرجهرم روستایی به نام قطب آباد وجود دارد که بابرخورداری ازچشم اندازهای طبیعی وباغهای فراوان مرکبات یکی از گردشگاه های مهم شهرستان جهرم به حساب می آید.

 

 

شهرستان خرم بيد

 

 

 

موقعيت جغرافيايي و اقليمي

شهرستان خرم بيد از شهرهاي شمالي استان فارس و مركز آن، صفاشهر در فاصله 180 كيلومتري شمال شيراز و 80 كيلومتري جنوب آباده بين طول هاي جغرافيايي 52 درجه و 49 دقيقه و 53 درجه و 26 دقيقه شرقي و در بين عرض جغرافيايي 30 درجه و 12 دقيقه و 30 درجه و 53 دقيقه شمالي قرار دارد.از شمال به استان يزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان پاسارگاد، از شرق به بوانات و از غرب به اقليد محدود مي شود.اين شهرستان با مساحتي در حدود 2800 كيلومتر مربع داراي ويژگي هاي طبيعي ويژه اي است.كوه هاي مختلف معروفي مانند كوه عظمت در شمال شهرستان که گردنه معروف و برف گير كولي كش در همين سلسله كوه واقع است.كوه هاي موسي خاني و چناور در جنوب وكوه هاي بيدستان، انگورك و كوه سفيد معروف به عروس جغرافياي ايران، در شرق صفاشهر قرار دارند.هم چنين سلسله كوه هاي مشكان و قره بلاغ در حد فاصل اين شهرستان و شهرستان اقليد واقع هستند.مهمترين رودخانه ها عبارتند از قصريعقوب، پلوار و مشهد مرغابورود خانه های خرمی ودهبید.اين شهرستان داراي دو بخش مركزي و مشهدمرغابمي باشد.

آب و هوا:

اين شهرستان، به دليل ارتفاع زياد از سطح دريا و وجود كوهستان هاي اطراف داراي آب و هواي سرد كوهستاني است.زمستان هاي بسيار سرد و يخبندان و تابستان معتدل و خنك دارد.درجه حرارت آن بين 20- درجه تا 37+ درجه در سردترين و گرم ترين ماه هاي سال، متغير است.ميانگين بارندگي 300-250 ميلي متر است (به جز خشکسالی).ارتفاع اين شهرستان نسبت به ساير شهرهاي فارس آن را به بام فارس لقب داده است.ميانگين ارتفاع آن از سطح دريا 1610 متر است.اين شهرستان با توجه به قرار گرفتن در مسير اصلي راه شيراز به اصفهان از موقعيت خاصي برخوردار است.در كنار آثار تاريخي، طبيعت زيبا و تفرجگاه هاي فراوان ويژگي ديگر منطقه محسوب مي شود.آب و هواي سرد و زمستانه آن تابستاني خنك را به وجود آورده است و اضافه شدن ييلاق عشاير به آن، چشم انداز گردشگري ويژه اي را ايجاد كرده است. این شهرستان اکنون دارای حدود سیصد ابادی مسکون وغیر مسکون است این شهرستان از نظر جغرافیای تاریخی سده های اخیر از دو بکوک مهم و پر رونق قنقری ومشهد مرغاب تشکیل یافته است .اين شهرستان اخيراً به عنوان پايتخت سنگ هاي تزئيني ايران محسوبمي شود.

ويژگي هاي شهرستان

معادن و كارگاه هاي بزرگ سنگ تراشي و برخورداري از معادن سنگ هاي تزئيني و ارتفاع زياد منطقه نسبت به ساير مناطق استان فارس و ديگر اينكه اين شهرستان با توجه به پيشينه تمدن در دوران هاي مختلف تاريخي، يكي از باستاني ترين شهرستان هاي فارس و ايران محسوبمي شود.اين شهرستان داراي جاذبه هاي گردشگري و ييلاقي بسيار مي باشد كه نماد دوران هاي مختلف تاريخي و فرهنگي استان فارس مي باشد.

 

طبيعت و جاذبه هاي گردشگري طبيعي شهرستان

تفرجگاه قصريعقوب (روستاي هدف گردشگري):

در 7 كيلومتري جنوب صفاشهر مركز شهرستان خرم بيد و در 14 كيلومتري جنوب غربي جاده بين المللي شيراز به اصفهان از از صفاشهر، پس از گذشتن از مجموعه تاريخي ارزشمند امامزاده شهداء و عبور از كوه قصريعقوب وارد روستاي باستاني قصريعقوب و سپس وارد تفرجگاه قصريعقوب مي شويم.روستاي قصريعقوب با توجه به توامندي هاي بسيار ارزشمند تاريخي و گردشگري در ساليان اخير به عنوان يكي از روستاهاي هدف گردشگري كشور به ثبت رسيده است و از سطح دريا 2170 متر ارتفاع دارد.اين روستا در گذشته اطراقگاه طوايف مختلف عشاير بوده و آثار تاريخي و فرهنگي از دوران هخامنشيان و ساسانيان(بين 500 تا 600 قبل از ميلاد) دوران ساساني و دوران هاي مختلف اسلامي مي باشد.در اين مجموعه آثاري از قصريعقوب ليث صفاري در سده هاي اوليه هجري مشاهده مي گردد كه به همين دليل طبق روايات و شواهد به قصريعقوب مشهورگرديده است.از مناطق مهم تفريحي و گردشگري روستا مي توان به چشمه مراد، چشمه بند، استخر طبيعيو آسياب هاي تاريخي اشاره كرد.اين روستا به عنوان يكي از مناطق آباد و پررونق فارس در گذشته هاي دور بوده است و در يك ناحيه دشتي،كوهي استقرار يافته است و بافت مسكوني متمركزي دارد.در شمال اين روستا كوه قصريعقوب با ارتفاع 2200 متر از سطح دريا داراي چشم اندازهاي زيبا و محيطي مناسب به علاقه مندان به گردشگري و كوهنوردي مي باشد.قصريعقوب هم روستاي پايلوت گردشگري استان فارس مي باشد.

 

روستاي گردشگري خورجان(بخش مشهد مرغاب):

اين روستاي ييلاقي و منحصر به فرد داراي جاذبه هاي منحصر به فرد توريستي و گردشگري مي باشد.اين روستا در بخش مشهدمرغاب واقع است.اين روستا داراي باغات بسيار قديمي، خانه هاي زيبا و درختان هزارساله و هم چنين چشمه ساران متعدد مي باشد.از ديگر جاذبه هاي اين روستا مي توان به قنات سبزه پوش، استانه مبارك امامزاده سيد محمد حسين اشاره كرد.

 

روستاي گردشگري شهيدآباد:

اين روستا داراي جاذبه هاي ارزشمند تاريخي از دوران هاي مختلف تاريخ است.همه ساله جشنواره هاي عشايري و سنتي نوروزي استان فارس در اين روستا برگزار مي شود.از ويژگي هاي منحصر به فرد روستا اين است كه با تقديم بيش از 42 شهيد به نظام مقدس جمهوري در كشور بي نظير است.

 

مناطق نمونه گردشگري و ساير جاذبه هاي گردشگري:

1.سرآسياب قادرآباد:

از ديگر مناطق گردشگري منحصر به فرد خرم بيد مي توان به منطقه نمونه گردشگري سرآسياب قادرآباد كه محيطي مناسب براي ميهمانان و گردشگران مي باشد،چشمه بناب كه داراي جاذبه هاي ارزشمند توريستي در بخش مشهدمرغاب، تفرجگاه بيدستان ، سلسله كوه هاي چنارو، قدمگاه روستاي دلونظر و از مناطق تاريخي مي توان به پل هاي باستاني، قصر بهرام گور، قلعه گرگي، تاريخي آن مي توان به‌ (روستاي تاريخي مشكان، قاضيان، عباس آباد، مسجد جامع ) اشاره كرد.

پيشينه تاريخي

شهرستان خرم بيد با در برداشتن 250 اثر تاريخي، يكي از باستاني ترين شهرهاي ايران مي باشد.آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري متعدد شهرستان از دوران هاي مختلف تاريخي شامل:

پارينه سنگي، نوسنگي، پيش از تاريخ و اسلامي اين شهرستان را به عنوان پژوهشگاهي براي باستان شناسان درآورده است و وجود رودهاي باستاني همچون پلوار و غارهاي پيش از تاريخ و كاروانسراهاي متعدد و قلاع باستاني حكايت از رونق اين منطقه تاريخي در ادوار گذشته همچون هخامنشي، ايلامي، ساساني و اسلامي و ... دارد.اين شهرستان از روزگاران قديم همواره به عنوان يك منطقه چهارراهي و سوق الجيشي مطرح بوده است.علماء و انديشمندان بزرگي در دوران اسلام در اين منطقه مي زيسته اند.

آثار و ابنيه هاي مكشوفه در اين شهرستان آن را هزاره پيش از ميلاد بر مي گرداند.آسياب هاي تاريخي، قبرستان هاي قديميو ... از ديگر باقي مانده هاي اين دوران مي باشند.از امامزاده ها و بقاع متبركه مي توان به امامزاده شهداء صفاشهر و سيد محمد حسين روستاي خورجان اشاره كرد.امامزاده شهداء شاخص ترين بناي تيموري در سطح استان فارس است.

 

بناهاي تاريخي

بقاع متبركه و امامزاده ها

امامزاده شهداء:

در 4 كيلومتري جنوب صفاشهر مركز شهرستان خرم بيد و در 12 كيلومتري جنوب غرب جاده شيراز-اصفهان وقتي به سمت روستاي باستاني و تفرجگاه دلپذير قصريعقوب مي رويم در چشم انداز سمت چپ جاده به مجموعه اي از آثار تاريخي و باستاني بر مي خوريم كه به امامزاده شهداء معروف است.اين اثر به بقعه سلطان ابراهيم نيز معروف است و ساختمان كنوني آن متعلق به دوران تيموري و تركمنان آق قويونلو مي باشد.داراي ساختماني بسيار زيبا و منحصر به فرد است كه متأسفانه بخشي از آن به مرور زمان تخريب گرديده است.صحن اصلي امامزاده داراي فيليپوشها، كاشي كاري ها و مقرنس و معرق كاري بسيار زيبا و استادانه مي باشد.در ضلع غربي آن بنايي وجود دارد كه مقبره امامزاده هم اكنون در آن جاي دارددر اين بنا نيز يكي از نمونه هاي كتابت آيات قرآني (كتابت سوره فتح) به زيبايي منحصر به فرد در معماري ايران در آن به چشم مي خورد.اين مكان در گذشته اي نزديك داراي گلدسته هاي برافراشته، زيبا و كاشيكاري شده و هم چنين زائر سرا و سرداب بوده است كه آن ها نيز به مرور زمان تخريب گرديده اند.اين اثر باستاني شاخص ترين آثار تاريخي شهرستان خرم بيد مي باشد.

 

كاروانسراي خرم بيد:

در شهرستان خرم بيد كه به علت تردد به عنوان يكي از شهرهاي كاروانسرايي ايران مشهود بوده است در حال حاضر دو كاروانسراي ارزشمند بر جاي مانده است.وجود كاروانسرا به دليل وجود نقطه ارتباطي و ترانزيتي از ايام قديم تا كنون بوده است:

الف)كاروانسراي قاجاريه صفاشهر:

اين كاروانسراي ارزشمند كه يكي از كاروانسراهاي منحصر به فرد قاجاري استان فارس بوده و در مركز صفاشهر واقع گرديده است.در زمان محمدعلي شاه قاجار در جهت تسهيل در اقامت كاروان ها و مسافرين ساخته مي شود.از خصوصيات بارز اين بناي ارزشمند مي توان به چهار ايوانه بودن، قرينه سازي، استفاده از سنگتراشي در ازارها، مصالح آجر با استفاده از طاق هاي قوسي و عرقچين در پوشش بنا نام برد.هم چنين در سر درب كاروانسرا نيز تزئينات آجري به چشم مي خورد.اين كاروانسرا داراي حجره هاي متعدد، اصطبل ها و انبارهاي مختلف مي باشد كه از نظر معماري و توريستي قابل توجه حائز اهميت مي باشد.

ب)كاروانسراي شاه عباسي شهيدآباد:

اين اثر ارزشمند تاريخي كه در فهرست آثار ملي ايران نيز به ثبت رسيده است در يك كيلومتري غرب روستاي شهيدآباد واقع در 20 كيلومتري جنوب صفاشهر، مركز شهرستان خرم بيدمي باشد.اين كاروانسرا كه داراي وسعت تقريباً 3600 متر مربع مي باشد يكي از كاروانسراهاي حيات دار در ايران در زمان صفويه محسوب مي شود و به كاروانسراي شاه عباسي شهرت دارد.شيوه معماري و ساخت اين بنا از شيوه مرسوم ايجاد بناهاي كاروانسراي دوران صفويه پيروي مي كند و داراي حجره هاي، اصلبل ها، انبارها و حيات مركزي مي باشد كه معماري بسيار زيبايي را به خود گرفته است.در مجاورت اين بنا يكي از منحصربه فرد ترين پل هاي باستاني ايران بر رود پلوار مشاهده مي گردد كه در ضلع غربي بنا جهت عبور و مرور كاروانيان استقرار يافته است.

سد باستاني خرم بيد:

منحصر به فرد ترين سدهاي دوران هخامنشيان در ايران مي باشد اين سد كه در نجاورت تنگ حنا بنا گرديده است متعلق به اوايل دوران هخامنشيان مي باشد و شيوه معماري و ساخت آن هنوز هم در احداث سدهاي امروزي كاربرد دارد.كشف اين سد كه براي اولين بار توسط انجمن پژوهش و تحقيق شهرستان خرم بيد گزارش شده و پس از بررسي توسط سازمان ميراث فرهنگي دو دوره باستان باستان شناسان بين المللي بر روي آن كاوش انجام دادند و اطلاعات جامعي در خصوص معماري و سد سازي دوران اوليه هخامنشيان بدست مي دهد.

چهارطاقي ها:

در مجاورت مجموعه تاريخي امامزاده شهداء يكي از منحصر به فرد ترين چهارطاقي هاي ايران وجود دارد كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.اين چهارطاقي نشانگر مركزيت و اعتبار سياسي و مذهبي شهر باستاني خرمه در دوران مختلف تاريخي بوده است.چهار طاق مذكور از سنگ لاشه، ساروج و گچ ساخته شده است.در شهرستان خرم بيد 7 چهارطاقي منحصر به فرد وجود دارد كه از جمله آن ها مي توان به چهارطاق عباس آباد در بخش مشهدمرغاب و چهارطاقي مشكان، قاضيان و قشلاق در بخش مركزي نام برد كه متعلق به دوران هاي مختلف تاريخي اعم از ساساني، اوايل اسلامي و ميانه اسلامي مي باشد.

منازل قديمي:

در شهرستان خرم بيد منازلي وجود دارد كه از نظر تاريخي حائز اهميت مي باشد كه از جمله اين منازل مي توان به خانه بامداد در بخش مركزي و خانه ركني در قادرآباد و منازل زيباي روستاي قصريعقوب و منزل كدخدا در صفاشهر اشاره كرد.

قصر سرخ بهرام گور:

در مركز شهر صفاشهر، مركز شهرستان خرم بيد اثري مشهود است كه به قصر سرخ بهرام گور مشهور است.اين اثر كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است يكي از آثار شاخص دوران ساساني مي باشد.بناي موصوف را كه مردم محلي به عنوان يكي از قصرهاي هفت گانه بهرام گور مي دانند. به عقيده بسياري از محققانبه روي يك تپه باستاني بنا شده است.بناي موجود مجموعه مجموعه خشتي و گلي است كه بر اثر تخريب به صورت باقيمانده كنوني درآمده است.

 

 

 

ميراث فرهنگي تاريخ كشور را پاس بداريم:

از نوشتن هر گونه يادگاري، تخريب، نشتن بر روي سنگ هاي به جا مانده از آثار، ريختن مايعات يا نوشيدني، لمس اشياء به خصوص تابلو، قطعات موزه اي و سنگ نماها خودداري نموده و به هشدارهاي مسئولين حفاظت آثار توجه نمائيد.

 

 

شهرستان خنج

 

درشهرستان خنج نوع آب وهوا زمستانی معتدل وبهاری زود هنگام رابوجود می آورد .درختان نخل که درتمام طول سال سرسبزهستند دراواخرزمستان طراوت خاصی رابه منطقه می بخشد وجود آب انبارهایی باشکل ظاهری زیبادرمسیرراه اطراف ودرون خنج جلوه دیگری به این شهرستان می دهد.

 

 

 جاذبه های گردشگری شهرستان خنج

 

 جاذبه های مذهبی

 آرامگاه شیخ محمدابونجم :

 این آرامگاه به سبک مسجدالحرام ازسنگ کاشی وگچ ساخته شده وازآثار تاریخی مذهبی مربوط به قرن 8 هجری می باشد نسب شیخ محمد ابو نجم به امام موسی کاظم (ع) میرسد .

 مسجدجامع:

 بنای اصلی مسجد مربوط بهسال786 هجری قمری است ولی بعدها به مرور زمان تخریب شده وتنها سردرورودی آن باقی مانده است .که دارای تزیینات آجروکاشی همراه باتکرار نام خداوند وحضرت محمد (ص) است.

 
جاذبه های تاریخی

 مناره شیخ دانیال:

 بنای مناره مربوط به سال789 هجری قمری است پایه بنا به شکل استوانه ای است که بر بدنه آن آثار آجروکاشی دیده می شود.ارتفاع آن حدود25 متراست .

 آتشکده محلچه:

 ازآثار دوره ساسانی منطقه محلچه دربین راه خنج-لار است .بنای فعلی چهارطاقی به سه پایه استواراست وهمانند دیگرچهارطاقی ها ازسنگوساروج ساخته شده است .

 از دیگرآثارموجوددرشهرستان خنج مسجدجامع فیشور مقبره شاه فخرالدین احمد مقبره شیخ قاضی دربخش کوره مقبره شیخ شعیب قلعه های خلوت شاه نشین نرگسی ومقبره شاه عبدالسلام رامیتوان نام برد

 

 

  شهرستان داراب

 

بخش شمالی وشرقی این شهرستان کوهستانی وپوشیده ازجنگل وبخش جنوبی آن دربرگیرنده دشت ها وجلگه های وسیع می باشد . این شهرستان بادارا بودن اماکن زیبای تاریخی ونیز طبیعت چهارفصل وجاذبه های طبیعی همچون آبشار فورگ چشمه های فسا رودوباغ های فراوان مرکبات، مکانی مناسب برای گردشگری است عشایر نشین بودن منطقه موجب پیدایش صنایع دستی دیدنی چون :قالی گبه گلیم وجاجیم دراین منطقه شده است.

 جاذبه های گردشگری شهرستان داراب

 جاذبه های مذهبی

 
مسجدجامع داراب:

 این مسجد از آثارزیبای دوره صفویه می باشد .معماری بنا شامل چهارمناره باتزئینات آجرکاری وشبستان دروسط وراهرویی دراطراف است .برآجرکاریهای مناره ها نام خداوند حضرت محمد (ص)وحضرت علی (ع) نقش شده است.

 آرامگاه سیدعلاء الدین حسن پیرمراد:

 این مقبره که در فاصله پنج کیلومتری جنوب غربی داراب واقع شده است .

 آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم معروف به امام زاده:

 این مقبره به یکی از نواده های حضرت امام موسی بن جعفر (ع)تعلق دارد . که در مرکز شهرداراب قرار گرفته وتاکنون سه باربازسازی شده است.

 جاذبه های تاریخی

 آتشکده آذرخش (مسجدسنگی):

 درمسیرداراب به رستاق ودرحدود پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب ودرطرف راست جاده بنای سنگی وجوددارد .که آتشکده آذرخش نامیده می شود .پلان آن به صورت چلیپا (صلیبی ) است که حوضی دروسط آن سنگ حفاری شده است برخی معتقدند که این مکان که درابتدا معبد مهر پرستی بوده ودردوره ساسانیان به آتشکده تبدیل شده است .

 این بنادرسال652 هجری قمری با احداث محرابی درآن به مسجدسنگی تبدیل شده است .

 شهرقدیم دارابگرد:

 درمسیرورودی شیراز-داراب ودرفاصله11 کیلومتری آن بقایای شهرباستانی دارابگرد قراردارد . دیوارعظیمی به طول شش کیلومتر اطراف شهرواقع شده وخندقی آن رااحاطه کرده است .این شهر که مربوط به دوره ساسانی می باشد دارای چهاردروازه ورودی بوده است .

 نقش برجسته شاپور:

 درچهارکیلومتری جنوب شهرداراب وبرسینه کوهی به نام پهنا نقش پیروزی شاپورساسانی بر امپراطور روم والرین حجاری شده است در این نقش شاپوراول سواراسب ورومیان درجلوی اوایستاده اند.

 قصرکیارث:

 این قصردر نزدیکی روستای نصیرآباد فورگ درغرب داراب واقع شده است .بقایای این قصردر کنار جاده آسفالته داراب به بندر عباس مشاهده می شود .

 تل سیاه :

 تپه باستانی تل سیاه درناحیه شمال غربی داراب قرارگرفته است .آثاربدست آمده ازکاوشهای انجام شده این تپه به دوران ماقبل تاریخ تعلق دارد.

 تل ریگی :

 تل رگی درنزدیکی تل سیاه قرارگرفته است وقدمت آن هم به دوره پیش ازتاریخ می رسد .

 جاذبه های طبیعی

 کوه تودج:

 این کوه ازتنگ کرم آغاز می شود ودرجهت شمال غربی وجنوب شرقی امتدادمی یابد.بلندترین قله آن با3150 متر ارتفاع درشمال شرقی داراب واقع شده است .کوه خرمن وتودج درتمام زمستان وگاه تا اوایل تابستان پوشیده ازبرف است.

 گردشگاه آب بند :

 درمنطقه آب بند ودرحاشیه رودخانه ودردامنه کوه بلند داراب محوطه ای وسیع بادرختان بید ومیوه گردشگاهی زیبا وجذاب رابه وجود آورده است این محوطه از گردشگاه های ارزشمند شهرستان داراب به حساب می آید .

 آتشکده آذرجو:

 این آتشکده در12 کیلومتری جنوب غربی داراب درجنب چشمه ای به نام ((اعلان قز)) قراردارد وگفته می شود که به دستور زرتشت ساخته شده است .

 

 

شهرستان زرین دشت

 شهرستان زرین دشت بامرکزیت شهرحاجی آباد دارای 5067 کیلومتر مربع وسعت وفاصله آن تا شیراز 337 کیلومتراست .این شهرستان به دلیل نوع آب وهوا جزءمناطق گرم وخشک محسوب می شود .وجود دریاچه بسیار زیبا و فصلی ایزدخواست که محلی برای کوچ ومهاجرت پرندگان ازنواحی سیبری – اروپایی درفصل زمستان بوده ونیز رویش گیاهان دارویی ازقبیل پونه، بابونه، آویشن، گاوزبان ومحک به جلوه وچشم انداز گردشگری شهرستان بادست بافته های باطرح هایی چون شاه نشین لچک سه شاهی اژدر و دوازده شاهی موجب رونق گردشگری منطقه شده است .

 جاذبه های گردشگری شهرستان زرین دشت

 جاذبه های مذهبی

 بقاع متبرکه امام زاده شاه فرج ا...(ع) وشاه حبیب ا...(ع) :

 ازبقاع متبرکه شهرحاجی آباد امامزاده شاه فرج ا...(ع) وشاه حبیب ا...(ع) است که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند .براساس نوشته سنگ آرامگاهشان تاریخ وفاتشان به سال 620 و630 هجری قمری بوده است .

 جاذبه های تاریخی

 قلعه مزایجان:

 درکنار روستای مزایجان ودرجنوب حاجی آباد برفرازکوهی کم ارتفاع آثاربنایی دیده می شود که جزحصار وآثارسنگ چین دیوار چیزی از آن باقی نمانده و به قلعه مزایجان ،دژخداآفرین ودژ تسخیرناپذیر شهرت یافته است .

 برکه سفید :

 درمناطق جنوبی وگرمسیر ی جهت نگهداری آب ، انبارهایی ساخته شده یکی از آب انبارها ی بزرگ که به دلیل گنجایش 4 میلیون لیترآب برکه نام گرفته که آب انبار برکه سفیدمزایجان می باشد .که بانی آن شخصی به نام آقامحمد ومعمارش استادحسن شیرازی است . این آب انباربه سال 1265 هجری قمری بنا شده است.

 میل نقاره خانه :

 درنزدیکی غرب شهرحاجی آباد درمنطقه ای به نام چاه سبزآثار وبقای یک چهارطاقی دیده می شود که تنها یک ستون از آن پابرجاست.وبه میل نقاره خانه مشهور است .

 

 

شهرستان سروستان

 

این شهرستان علاوه برآثارتاریخی دارای طبیعتی زیبا است که شامل دشت های وسیع وباغات فراوان میوه بوده ودربهار جلوه خاصی دارد .آب وهوای گرم ومعتدل آن باعث رویش درختان مختلف ومحصولات فراوان به ویژه مرکبات می گردد.دشت های حاصلخیز ومزارع بزرگ کشاورزی آن از چشم اندازهای زیبای گردشگری این منطقه محسوب می شود .

 جاذبه های گردشگری سروستان:

 

جاذبه های مذهبی

 
بقعه شیخ یوسف سروستانی :

 این بنا درمرکز سروستان واقع گردیده است .بقعه شامل دوچهار طاقی باستون های سنگی می باشد که با ظرافت واستادی تراشیده شده است . برسنگ قبر که دروسط بقعه قراردارد نام شیخ یوسف بن یعقوب سروستانی وتاریخ680 هجری قمری نگاشته شده است ودرکنار آن برسنگ قبر دیگر نام محمدبن حسن علی البیضاوی وتاریخ710 هجری قمری نوشته شده است برحجاریهای سه درجنوبی درکتیبه ای نام استاد علی بن حسین علی الغاوی وتاریخ 680 هجری قمری آمده است.

 

 جاذبه های تاریخی

 
کاخ سروستان:

 این کاخ ازآثاردوره ساسانی می باشد ودر9 کیلومتری جنوب شرقی سروستان ودرمسیر روستای نظر آباد واقع گردیده است .قسمت اصلی بنا درضلع شرقی بوده که شامل یک ایوان بزرگ ودوایوان کوچکتراست . ایوان اصلی به تالار مرکزی وسپس حیاط مرتبط می شود .دردو طرف آن دوتالار بزرگ باسقف گنبدی مرتفع قراردارد. دردوتالار گنبد دار ، در حاشیه زیرسقف بقایای گچبری دیده می شود .

 قلعه گبری :

 درشمال سروستان درمنطقه ای به نام کوه قدرت آثارقلعه ای وجوددارد که بامصالح گچ سنگ وساروج ساخته شده است .این قلعه دارای چهارموج درچهارگوشه وفضای اتاقی دراطراف ووسط بوده وظاهرا کاربرددفاعی داشته است.

 قلعه برزو: 
درشرق سروستان بقایای یک قلعه قدیمی وجوددارد که دراطراف آن بقایای حصار وبرج دیده می شود .ظاهرا این مکان مربوط به اوایل دوره اسلامی می باشد.

 

 

 

 

شهرستان سپیدان

 


مرکزشهرستان سپیدان اردکان است .اردکان درلغت به معنی نوعی ازجدول ها واشکال نجومی است .براساس منابع موجود قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می گردد ظاهرا این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندرمقدونی پیش ازحمله به تخت
جمشیدبوده است .اردکان ازحوادث روزگار درامان نماند .حملات افغان درزمان افشاریه ویورش های ایالت بویر احمد دردوقرن پیش خرابی های بسیاری دراین شهر به بار آورد .پنجاه سال پیش نیز سیل این شهررانیمه ویران کرد وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون تنگ تیزاب منطقه شش پیر دریاچه برم فیروز ومنطقه برف گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز تبدیل گشته است ونیز فضای کوهستانی بکروسردسیر منطقه باپوشش های گیاهی وسبزوآب وهوای خنک آن در تابستان فضاهای مناسب واستثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می شود .

 

 جاذبه های گردشگری شهرستان سپیدان

 جاذبه های مذهبی

 امامزاده سید نورالدین (ع):

 ازاماکن زیارتی سپیدان مرقدامام زاده سید نورالدین علوی(ع)ازنوادگان امام اول شیعیان حضرت علی (ع)است. برروی سنگ نوشته ورودی بقعه نام امام زاده ودرانتهای آن تاریخ 456 هجری قمری حک شده است .

 گردشگاه امامزاده سلطان شهباز:

 این مکان درروستای رودبال واقع شده است آبشار چشمه وپوشش جنگلی چشم اندازی مناسب به این گردشگاه داده اند.

 

 


جاذبه های تاریخی

 
قلعه رنج:

 دومین قلعه بلند دراستان فارس قلعه رنج می باشد .که درارتفاع 3960 مترازسطح دریا قرارداردوبسیارزیبااست.


جاذبه های طبیعی

 آبشارمارگون:

 آبشارمارگون حاصل آب رودخانه کمهر وحوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرزشگفت آوری سرریز می شود .موقعت طبیعی وچشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است .هم آمیزی درختان جنگلی باتوپوگرافی ناحیه کوهستانی ورودخانه ای زیباچشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون راصدچندان کرده است .

 این مجموعه پدیده ای برجسته وشگفت آور است که ازقابلیت های گردشگری پراهمیتی برخوردار است وازپدیده های بی مانند ارزش گذاری می شود .

 برم فیروز:

 درارتفاع 3500 متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد .

 چشمه شش پیر :

 ازجاذبه های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود15 کیلومتری شهرستان سپیدان است وبه واسطه وجود امام زاده (ع) به این نام معروف است این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم انداز طبیعی دارای وجهه ای مقدس در بین مردم منطقه می باشد .

 تنگ تیزاب:

 تنگ تیزاب ازتفرجگاههای طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوههای سپیدان ویاسوج سرچشمه گرفته وگذرگاه یکی ازشعبه های رودخانه بشارمی باشد که درفاصله 20کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است .گونه های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می شود .

 چله گاه :

ازدیگرتفریحگاه های طبیعی در5 کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا وچندین چشمه جوشان می باشد .

 

 

 

شهرستان شیراز

 

نام شیراز در کتیبه های هخامنشی تخت جمشید خوانده شده است .اشیاء و ظروف تاریخی و مسکوکاتی که هم اکنون درموزه متروپولیتن نیویورک موجوداست .ازمجدوعظمت شیرازدرعهد سلوکی ها اشکانیان وساسانیان گواهی می دهد .درکاوشها ی منطقه قصرابونصر معلوم شدکه این بنا به اواخر دوران اشکانی یا اوایل دوره ساسانی تعلق داشته وچند مهره که نیز نام اردشیر و شیراز بر آن نوشته شده به دست آمده است . طبق روایات اساطیری شیراز درزمان فرزند تهمورث –دومین پادشاه پیشدادی- ساخته شده است .در زمان خلفای اسلامی اعراب چندین بار به شهر استخر حمله کردند که براثرمقاومت ساکنان آن شهرسخت آسیب دید.به مرور شیراز حکمرانان عرب وماموران خلفای اموی وعباسی شده باکاسته شدن ازعظمت وسعت وجمعیت شهراستخر به رونق شهرشیراز افزوده شد.

 

درسال281 هجری قمری عمرولیث دومین پادشاه صفاریان بناهای متعددی ازجمله یک مسجدجامع درشیرازاحداث کردوبه رونق بیش ازپیش این شهرافزود دیلمیان به آبادانی شیراز افزودند .خصوصاً عضدالدوله دیلمی (372 -366 هجری قمری) درمجدوعظمت شهر ورفاه مردم آن کوشش بسیار کرد .دردوران صفویه شیراز مرکز ایالت فارس بودوامامعلی خان حکمران فارس بناهای بسیاری دراین شهرپی ریخت.

 

درسال 1079 هجری قمری شیراز براثرجاری شدن سیل سهمگین ویران شد وبسیاری از آثارتاریخی آن ازمیان رفت .دراواخردوره صفویان نیزافغان ها این شهرراموردحمله قراردادندوخرابی های بی شماری را به بارآوردند درسال1142 هجری قمری نادر شاه افشار افغان هاراازشیراز راند واین شهرآرامش وامنیت دوباره یافت تااینکه درسال 1175 هجری قمری تقی خان شیرازی اعلام استقلال کرد وسرازفرمان نادربرتافت .نادرشاه انبوهی از لشکریان خودرابه جنگ باحاکم شیراز وتصرف شهرفرستاد وبعدازچهارماه وپانزده روز محاصره شیرازبه تصرف سپاهیان نادر درآمد ولشکریان غالب بسیاری از مردم بی گناه را قتل عام کردند.درسال 1180 هجری قمری کریم خان زند شیرازرامقرحکومت خودقرارداد وبرای عمران وآبادی آن کوشید. 
هنگامی که آقا محمدخان قاجار درسال 1207 هجری قمری به شیراز دست یافت ، امر به ویرانی باروی شهر داد. بعدها بارویی دیگرساخته شد که براثرزلزله سال 1339 هجری قمری بسیاری ازقسمت های آن فروریخت . شیراز طی چند دهه اخیر توسعه وگسترش قابل توجهی یافته و به یکی از شهرهای مهم و زیبای ایران تبدیل شده است. محیط مساعد شیرازدرادوار گوناگون دانشمندان سخنوران ونویسندگانی بزرگ رادر دامان خود پرورانده است. که آثارجاویدان آنها میراث علمی وادبی ایران رازنده وجاوید نگاه خواهدداشت .

 جاذبه هاي تاريخي

 

نارنجستان قوام

 نارنجستان قوام که به ایوانی نه قوام الملکی مشهوراست.یکی از بناهای زیبای دوره قاجاریه (1302) هجری قمری درشیراز می باشد . زیبا ترین بخش نارنجستان ساختمان آن است که از نظرآینه کاری نقاشی کاشی کاری گچبری ومنبت سازی از شاهکارهای هنرمندان قاجاریه به شمار می آید.این ساختمان ایوانی بسیارزیبا بادو ستون سنگی یکپارچه دارد.که دردوسوی آن اتاقهایی به صورت قرینه ساخته شده است.برسنگهای پایین دیوار نیز نقشهای شیر گورسربازان هخامنشی وهلاهل (موجودافسانه ای) به صورت قرینه کنده کاری شده است.

 باغ عفیف آباد

 باغ عفیف آبادیاباغ گلشن ازباغهای بسیارزیبای شهرشیراز باوسعت 13 هکتار است. ساختمان باشکوه این باغ توسط میرزا علی محمد خان قوام الملک احداث گردیده است.این ساختمان دوطبقه بوده وباگچ بری ها ومقرنس کاریهای زیباتزئین شده است.

 

ستون ها شبیه ستون های تخت جمشید با گچ ساخته شده است مخصوصا درتالاربزرگ ازچندنقش برجسته تخت جمشید به صورت نقاشی تقلید شده است .ازجلوعمارت حوض بسیار وسیعی بالبه سنگی قراردارد که زیبایی باغ رادوچندان می کند .اززیرزمین این ساختمان به عنوان موزه سلاحهای نظامی استفاده می شود وبه عنوان نمونه تفنگ های متعلق به فتحعلی شاه ناصرالدین شاه ومظفرالدین شاه تپانچه دکتر دکترحشمت ومسلسل رئیس علی دلواری دراین موزه به نمایش گذاشته شده است .ازجمله بناهای دیگراین مکان می توان به قهوه خانه سنتی وحمام خزینه آن اشاره نمود.

 سرای مشیر

 سرای مشیر که آن را سرای گلشن هم می­گویند جنب بازار وکیل قرار گرفته است. سردر ورودی این بنا با کاشی­های هفت رنگ مقرنس کاری شده است. این بنا از ساخته­های میرزا ابوالحسن مشیرالملک بوده که اکنون محل عرضه صنایع دستی می­باشد.

 

سرای مشیر دارای حیاط بزرگی است که در دور تا دور آن حجره­هایی در دو طبقه ساخته شده است. در وسط حیاط، حوی از جنس سنگ قررا دارد که در اطراف این حوض چهار باغچه زیبا دیده می­شود. تمام درها و دریچه­های حجره­ها از جنس چوب (کره چینی) ساخته شده و بوسیله اشکال هندسی و شیشه­های رنگی به نحو بسیار جذابی تزئین شده است. بالای درها، طاق­نماها و پیشانی حجره­ها به طرز زیبایی کاشیکاری گردیده است

 

 

 

 

 

شهرستان فراشبند

 

شهرستان فراشبند از شهرستان­های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان­های کازرون و شیراز و از شرق به شهرستان فیروزآباد محدود می­باشد. این شهرستان با مرکزیت شهر فراشبند دارای 8338 کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن از شیراز 170 کیلومتر است.

 میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 800 متر است.

 دارا بودن تعداد زیادی چهار طاقی خود نشان از قدمت تاریخی این شهرستان دارد. علاوه بر آن عشایری بودن منطقه فضای زیبایی را برای فراشبند ایجاد کرده و موجب پیدای دست بافته­های رنگین عشایری همچون گبه، گلیم، فرش و جاجیم شده است. باغ­های مرکبات و به ویژه خرما و قصب زاهدی از دیگر چشم­اندازهای گردشگری این منطقه می­باشد.

 جاذبه هایگردشگری شهرستان فراشبند:

جاذبه هاي مذهبي

 امامزاده شهید (ع)

 

بقعه امامزاده شهید (ع) در فاصل 35 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید (ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبر وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل می­باشد که با تزئینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغهای میوه و نخلستانهای اطراف در این منطقه تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.

 


جاذبه های تاریخی

 چهار طاقی نقاره­خانه

 این بنا در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ وملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی بقایای اتاق­هایی با سقف هلالی دیده می­شود.

 گنبد و مجموعه تپه­ها

 این مجموعه که دارای مساحت نسبتا وسیعی است، در فاصل 15 کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده، قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرند یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می­شود.

 چهارطاقی رهنی

 این بنا در فاصل 10 کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای این چهار طاقی متعلق به دور ساسانیان ومصالح بکار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج می­باشد.

 قبرستان قدیمی

 این مجموعه در فاصل 45 کیلومتری شمال فراشبند و در طرف راست جاده فراشبند به کازرون قرار دارد. این قبرستان قدیمی فاقد هر گونه سنگ قبر یا نوشته می­باشد.

 

در وسط این مجموعه یک پایه به ارتفاع حدود 5 متر از جنس لاشه سنگ، گچ و ساروج قرار دارد که شبیه به پایه چهار طاقی می­باشد.

 

از دیگر آثار شهرستان فراشبند می­توان به امامزاده محمد (ع)، تفرجگاه خوشاب، قلات زرگران، آسیاب­بادی و حمام قدیمی فراشبند اشاره کرد.

   حمام کهنه فراشبند

 این حمام قدیمی که در جوار مسجد ابولفضل علیه السلام(حاج عوضی سابق)قرار داشت بدون شک همان حمام مورد ذکر در کتاب مرآه البلدان است که میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از آن نام برده است. بنای مزبور که جهت گرم نگه داشتن درون آن،در عمق 6 متری زمین ساخته شده بود،شامل بخش های مختلفی نظیر یک تالار انتظار،چهار رختکن،دو استخر آب سرد و گرم و یک تالار بزرگ جهت شستشو بود. معماران این حمام در ساختن دیوار و طاق های آن از سنگ لاشه و ساروج برای گنبدهای آن از سنگ و گچ استفاده کرده و آن را به طرزی جالب و ماهرانه ساخته بودند. سرانجام این بنا که تا چندین سال پیش نیز برقزار بود،به وسیله افراد محلی تخریب و جز مسجد جنب آن شد.ولی آنچه مایه خوشبختی است اینکه نیمی از دیوار آن به انضمام استخرها و کاشی های الوانکف آن هنوز باقی و در زیر زمین مدفون است و امیدواریم روزی با خاکبرداری مجدد ظاهر گردد.

 حمام مائینک

 این حمام ،در محلی با همین نام و در مسیر راه فراشبند به خوشاب واقع است و اهالی آن را منصوب به سلطان محمدخان ایلخانی(1309-1284ه.ق) می دانند. بنای مزبور شامل 2 بخش زنانه و مردانه بوده که برای ورود به هر قسمت باید دهلیزی مخصوص را پیمود و سپس وارد تالار بزرگ "رختکن" شد. درون تالار مذکور با مجموعه ای از طاق ها و طاقنماها روبرو خواهیم شد که بر ستون هایی قطور و مستطیل استوار و فاقد هرگونه گچبری و تزئینات معماری است ولی رعایت بعضی اصول مهندسی در آن،منظره ای بدیع و دلنواز به آن بخشیده است. حمام به طور کلی به صورت مربع مستطیل و نیمی از بدنه آن را در زمین ساخته اند تا مانند دیگر حمام های منطقه با کمترین هزینه سوخت گرم نگه داشته شود.مواد دیوار و گنبدهای آن از سنگ لاشه و بادبر،ملاط ساروج و گچ است . بنای مزبور که هم اکنون به عنوان آغل احشام استفاده می شود،در چند نوبت و ادوار مختلف تعمیر و بازسازی شده است.

 حمام نوجین

 این حمام ویران در حوالی تل باستانی نوجین موسوم به "تل گپ" و همچنین در حوالی امامزاده نظام الدین قرار دارد.بنای آن به صورت مربع مستطیل و با طول 20 و عرض 10 متر است.سقف آن به وسیله 10 گنبد به هم پیوسته که در امتداد همدیگر قرار دارند پوشیده شده است.ارتفاع هر یک از گنبدهای مزبور تا سطح زمین حدود 3 متر است.

 

 

 

 

 

شهرستان فسا

 

شهرستان فسا از شهرستان­های مرکزی و جنوبی استان فارس است که از شمال به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان جهرم، از جنوب شرقی به شهرستان داراب و از شمال شرق به شهرستان نی­ریز محدود می­شود. این شهرستان به مرکزیت شهر فسا دارای 4205 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 124 کیلومتر است.

 

ارتفاع آن از سطح دریا نیز 1400 متر است. در الواح گلی تخت­جمشید نام فسا به صورت (پسه) یا (باشیا) آمده که خود نشان از آبادانی و قدمت این شهرستان است. علاوه بر آثار مذهبی و تاریخی، این شهرستان دارای چشم­انداز طبیعی زیبایی می­باشد. همچنین دارای صنایع­دستی مختلف بوده وکلوچه خوشمزه نان فسایی نیز از سوغاتی­های معروف آن است. فسا دارای آب و هوای معتدل و گرم است. این شهرستان با دارا بودن دو واحد اقامتی پذیرای میهمانان و گردشگران می­باشد.

 جاذبه هایگردشگری شهرستان فسا

 
جاذبه هاي مذهبي

 امامزاده زاهد (ع)

 مرقد مطهر این امامزاده که از نوادگان امام هفتم (ع) است، در بخش زاهد شهر در جنوب فسا و در کنار قبرستان شهر واقع شده و ساختمان فعلی آن جدید می­باشد. گنبد این امامزاده دارای تزیینات کاشیکاری معرق به رنگ لاجورد است.

 

جاذبه هاي تاريخي

 قمپ آتشکده

 از آثار دوران ساسانی فسا است که در 20 کیلومتری شمال آن واقع شده است. احداث بنای آن را به پارس پسر طهمورث نسبت می­دهند و احتمالاً آتشکده و بناهایی در آنجا وجود داشته که هم اینک قسمتی از بقایای سنگ چین آن در کنار آبگیری زیبا دیده می­شود.

 سنگ قبر سلمان

 سنگ قبر در بالای چهل چشمه و پایین کوه تودج و بالاتر از روستای تنگ کرم قرار دارد که احتمالاً مدخل یا دروازه شهر در زمان ساسانیان بوده و به شکل مکعب است که خطوط آن صدمه دیده است. سنگ قبر دارای 2 متر طول و 5/0 عرض می­باشد.

 

تل ضخاک

 تل خاکی مشهور به تل ضحاک در 3 کیلومتری جنوب فسا واقع شده است. طبق بررسی کارشناسان اروپایی آثار به دست آمده از تل ضحاک متعلق به دوران ماقبل تاریخ تا قرن 4 هجری قمری است. از تل ضحاک لوازم زندگی بعد از اسلام نیز کشف شده که بیانگر آبادی و رونق آن تا دوران حکمای عباسی است.

 

از دیگر آثار شهرستان فسا دریاچه و چشمه قمپ آتشکده، تنگ کرم، مرقد امامزاده حسن (ع)، تپه­های باستانی نعلکی، تل سیاه، چهل چشمه و آثار منطقه جلیان می­باشد.

 

 

 

 

 

شهرستان فیروزاباد

 

شهرستان فیروزآباد از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان قیر و کارزین، از غرب به شهرستان فراشبند، از شمال به شهرستان شیراز و از شرق به شهرستان جهرم محدود می­باشد.

 

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای 3579 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 120 کیلومتر است.

 

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1330 متر است.

 

این شهرستان منطقه­ای عشایرنشین می­باشد که این امر از جلوه­های خاص اجتماعی بوده و در کنار آن صنایع­دستی عشایری از قبیل:

 

گبه، گلیم، فرش، جاجیم و لباس­های رنگین عشایری از جلوه­های هتری منطقه است. از طرفی دیگر در بخش میمند در 30 کیلومتری شرق فیروزآباد وجود باغها و گلزارهای وسیع با انواع گلهای سرخ محمدی و...

 

در اواخر فروردین ماه رنگین­کمانی بر دشت می­کشد که عطر گلاب و عرقیات آن به مشام تمام ایرانیان وگردشگران خارجی می­رسد. شهرستان فیروزآباد دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران است.

 جاذبه هایگردشگری شهرستان فيروزآباد

 

جاذبه هاي مذهبي

 امامزاده اسماعیل (ع)

 

بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) در شهر میمند از توابع فیروزآباد قرار دارد. وی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. بر دیوار داخلی بقعه گچبری وجود دارد که اسامی 14 معصوم بر روی آن نگاشته شده و تاریخ 1210ه.ق در پایان آن آمده است.

 
جاذبه هاي تاريخي

 قلعه دختر

 

بر فراز کوه تنگاب، قلعه دختر با 3 طبقه ساختمان ساخته شده که پلگانهایی ارتباط فضاهای داخلی آن را میسر می­سازد. این قلعه با استفاده از مصالح گچ و سنگ ساخته شده و دارای کاربرد نظامی و دفاعی است.

 کاخ اردشیر ساسانی

 کاخ اردشیر در کنار چشمه آبی بنام (قمپ آتشکده) بنا شده و به آتشکده نیز معروف می­باشد. این مجموعه به طول 104 متر و عرض 55 متر از سنگ، آهک، گچ و ساروج ساخته شده است.

 نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

 بر فراز رودخانه تنگاب نقش تاجگذاری اردشیر بنیانگذار سلسله ساسانیان نقر شده است. در این نقش برجسته صخره­ای، اردشیر در حالی به تصویر کشیده شده که نشان و حلقه شاهی را از اهورامزاد دریافت می­کند.

 زیردستانش یک مجمر آتشدان و در پشت سر اردشیر، شاپور و دیگر درباریان ایستاده­اند.

 شهرگور

 پلان این شهر ساسانی، که از قدیمی­ترین شهرهای فارس می­باشد. مدور و دارای چهار دروازه است.

 قطر دایره شهر در حدود 2 کیلومتر می­باشد. شهر دارای خیابانهای شطرنجی در زمان خود بوده و از آثار موجود آن می­توان به مناره شهر و تخت­نشین (چهارطاقی) اشاره نمود.

 

 

شهرستان فیروزاباد

 

شهرستان فیروزآباد از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان قیر و کارزین، از غرب به شهرستان فراشبند، از شمال به شهرستان شیراز و از شرق به شهرستان جهرم محدود می­باشد.

 

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای 3579 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 120 کیلومتر است.

 

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1330 متر است.

 

این شهرستان منطقه­ای عشایرنشین می­باشد که این امر از جلوه­های خاص اجتماعی بوده و در کنار آن صنایع­دستی عشایری از قبیل:

 

گبه، گلیم، فرش، جاجیم و لباس­های رنگین عشایری از جلوه­های هتری منطقه است. از طرفی دیگر در بخش میمند در 30 کیلومتری شرق فیروزآباد وجود باغها و گلزارهای وسیع با انواع گلهای سرخ محمدی و...

 

در اواخر فروردین ماه رنگین­کمانی بر دشت می­کشد که عطر گلاب و عرقیات آن به مشام تمام ایرانیان وگردشگران خارجی می­رسد. شهرستان فیروزآباد دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران است.

 جاذبه هایگردشگری شهرستان فيروزآباد

 

جاذبه هاي مذهبي

 امامزاده اسماعیل (ع)

 بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) در شهر میمند از توابع فیروزآباد قرار دارد. وی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. بر دیوار داخلی بقعه گچبری وجود دارد که اسامی 14 معصوم بر روی آن نگاشته شده و تاریخ 1210ه.ق در پایان آن آمده است.

 
جاذبه هاي تاريخي

قلعه دختر

 بر فراز کوه تنگاب، قلعه دختر با 3 طبقه ساختمان ساخته شده که پلگانهایی ارتباط فضاهای داخلی آن را میسر می­سازد. این قلعه با استفاده از مصالح گچ و سنگ ساخته شده و دارای کاربرد نظامی و دفاعی است.

 کاخ اردشیر ساسانی

 کاخ اردشیر در کنار چشمه آبی بنام (قمپ آتشکده) بنا شده و به آتشکده نیز معروف می­باشد. این مجموعه به طول 104 متر و عرض 55 متر از سنگ، آهک، گچ و ساروج ساخته شده است.

 نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

 بر فراز رودخانه تنگاب نقش تاجگذاری اردشیر بنیانگذار سلسله ساسانیان نقر شده است. در این نقش برجسته صخره­ای، اردشیر در حالی به تصویر کشیده شده که نشان و حلقه شاهی را از اهورامزاد دریافت می­کند.

 

زیردستانش یک مجمر آتشدان و در پشت سر اردشیر، شاپور و دیگر درباریان ایستاده­اند.

 شهرگور

 پلان این شهر ساسانی، که از قدیمی­ترین شهرهای فارس می­باشد. مدور و دارای چهار دروازه است.

 

قطر دایره شهر در حدود 2 کیلومتر می­باشد. شهر دارای خیابانهای شطرنجی در زمان خود بوده و از آثار موجود آن می­توان به مناره شهر و تخت­نشین (چهارطاقی) اشاره نمود.

 

 

 

 

شهرستان كازرون

 

شهرستان کازرون از شهرستان­های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان فراشبند، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان ممسنی و از شرق به شهرستان شیراز محدود می­باشد.

 

این شهرستان با مرکزیت شهر کازرون، دارای 4060 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 154 کیلومتر است. این شهرستان منطقه­ای است کوهستانی که دشت کازرون و دریاچه پریشان حد فاصل دو رشته کوه آن واقع شده و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 732 متر است.

 

شهرستان کازرون علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای یک جلوه طبیعی خاص می­باشد. دریاچه پریشان آن که مأمن انواع آبزیان و پرندگان مهاجر است. طبیعت اطراف رودخانه شاپور و نرگس­زارهای بی­نظیر فامور وجره، باغ­های فراوان انواع مرکبات، پرتغال، نارنگی، لیموترش، لیموشیرین آن در کنار خرما و رطب، این شهرستان را به منطقه­ای زیبا جهت گردشگری تبدیل نموده است.

 

این شهرستان با 3 واحد اقامتی پذیرای میهمانان و گردشگران می­باشد.

 

جاذبه هایگردشگری شهرستان كازرون

 
جاذبه هاي تاريخي

 شهر بیشاپور

 

در فاصله 25 کیلومتری غرب کازرون و در حاشیه رودخانه شاپور، شهر باستانی بیشابور مربوط به دوره ساسانی قرار دارد.

 این شهر به دستور شاپور اول ساخته شده و تاریخ ساخت آن براساس کتیبه پهلوی ستون­های نیایشگاه مربوط به سال 266 میلادی است. شهر بیشاپور شامل سه بخش می­باشد. بخش نخست یا اصلی که توسط یک حصار ودیوار سنگ چین محصور بوده و بناهای حکومتی و مذهبی همچون تالار تشریفات، کاخ والرین، ایوان و حیاط موازئیک و معبد آناهیتا را شامل می­شود. بخش دوم که قسمت حفاظتی و نگهبانی شهر بوده، شامل قلعه­ای بنام قلعه دختر می­باشد که در طرف شمال بر سینه کوه تنگ چوگان قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

شهرستان لار

شهرستان لارستان از شهرستانهای جنوبی استان فارس است که از جنوب و شرق به استان هرمزگان، از جنوب غربی به شهرستان لامرد، از غرب به شهرستان خنج و از شمالبه شهرستانهای جهرم و داراب محدود می­شود. این شهرستان با مرکزیت لار دارای 16809 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 394 کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 915 متر می­باشد.

 

این شهرستان به جهت مجاورت با حوزه خلیج­فارس به عنوان مکانی جهت گردشگران خارجی و ایرانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج­فارس درآمده است. از امکانات این شهرستان فرودگاه بین­المللی آن می­باشد.

 

صنایع دستی بومی این شهرستان نیز در خور اهمیت و سوغات محلی و مشهور لار، حلوای مسقطی لاری است.

 

به دلیل نوع آب و هوای آن که گرم و خشک است، نخلستان­های فراوان از یک سو و آب انبارها از سوی دیگر به جلوه شهرستان افزوده است.

 

این شهرستان با پنج واحد اقامتی پذیرای میهمانان و گردشگران است.

 


جاذبه های گردشگری شهرستان لار

 جاذبه های مذهبی

 

امامزاده میرعلی­بن­حسین (ع)

 

عمارت امامزاده در پایین دو قلعه اژدها پیکر و قدمگاه واقع شده و بنای فعلی آن نوساز می­باشد. ولی اصل بنا در حدود 700 سال پی ساخته شد، گنبد و دو گلدسته آن با کاشی­کاری­های زیبا معرق شده است.

 


جاذبه های تاريخي

 

قلعه اژدها پیکر

 این بنا مربوط به دوران پیش از اسلام است و بر فراز کوهی در غرب شهر لار قرار گرفته و به خاطر شکل ظاهری آن به اژدها به این نام معروف شده، که از این بنا دروازه ورودی، پایه­های چند اتاق، آب انبار و چاه بر جای مانده است.

مقبره مادر نادر

 مقبره مادر نادر مقبره­ای معروف به قبر ننه نادر می­باشد که دارای اطاقی چهارگوش به ابعاد 4/5 در 4/5 متر به همراه گنبد مخروطی شکل می­باشد و در مجاور قلعه اژدها پیکر واقع شده است.

 بازار قیصریه

 یکی از آثار مهم معماری، تجاری و تاریخی فارس محسوب می­شود. زمان ساخت بازار احتمالا به اوایل قرن هشتم هجری می­رسد. این بازار شامل یک چهارسوق هشت ضلعی با سقف گنبدی و در چهارسو، چهار بازار منشعب از آن است. ارتفاع سقف آن 18 متر می­باشد. کتیبه­ای به خط نستعلیق مربوط به همان زمان پیرامون چگونگی ساخت بازار در دهانه داخلی آن قرار داده شده است. بازار قیصریه شامل دو راسته بازار شرقی غربی و شمالی- جنوبی است که در هر کدام 24 دهانه حجره وجود دارد.

 
جاذبه های طبيعي

 باغ نشاط

 باغ نشاط درکنار رودخانه خشک در مرکز شهر قدیم لار قرار دارد. عمارت باغ مربوط به دوره صفویه بوده و شامل بنای دو طبقه با زیرزمین است. در وسط شاه­نشین عمارت، منفذی 8 ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سال­های اخیر به عنوان زورخانه سنتی و این بنا در دوره­های بعد از صفویبه عنوان دارالحکومه مورد استفاده بوده است. درکنار عمارت، حمام با سقف هلالی و ستون­های سنگی مارپیچ و آهک بری­های زیبا واقع شده است. از دیگر آثار شهرستان الرستان می­توان بنای پیرسرخ، مسجد جامع لار، پل و بند رودخانه خشک، آب انبارهای دهان شیر و آب انبارهای متعدد دیگر را نام برد.

 

 

 

 

 

شهرستان لامرد

 


شهرستان لامرد از جنوبی­ترین شهرستان­های استان فارس است که از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به شهرستان مهر، از شمال به شهرستان لارستان محدود می­شود. این شهرستان با مرکزیت شهر لامرد دارای 3833 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 480 کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سحط دریا 450 متر است.

 

این شهرستان با آب و هوای گرم در زمستان دارای طبیعت زیبایی است. نخلستان­های واقع در روستای پسبند اشکنان، هشر اشکنان، تنگ خور لامرد و بنگر نامو- اهل از جاذبه­های خاص گردشگری منطقه محسوب می­شوند.

 

خرما و قصب از محصولات شهرستان به شمار می­آیند.

 

نزدیکی شهرستان به حوزه کشورهای خلیج­فارس و در کنار آن دارا بودن فرودگاه بین­المللی باعث دسترسی آسان برای گردشگری شده است.

 جاذبه های گردشگری شهرستان لامرد

 جاذبه های مذهبی

 مسجدعلی­خان
از دیگر بناهای دوره قاجاریه اشکنان مسجد علی­خان است. این مسجد دارای تزیینات زیبای گچبری در ایوان و شبستان می­باشد. سقف چوبی مسجد با نقاشی تزئین شده و دارای دو شبستان است که شبستان دوم آن در قسمت زیرین حیاط و شبستان دوم آندر قسمت زیرین حیاط و شبستان اصلی واقع شده است. در ضلع غربی و کنار مسجد، حمام علی­خان قرار دارد.

 
جاذبه های تاريخي

قلعه اشکنان

 در بخش اشکنان، در شرق لامرد آثار قلعه­ای از دوره قاجار برپا می­باشد، که منسوب هب حاکمان محلی اشکنان است. مصالح به کار رفته در قلعه، خشت، سنگ و آهک است. قسمتی از دیواره­های قلعه و دوبرج درضلع جنوب غربی و شمال شرقی آن هنوز پابرجاست. در میان قلعه عمارتی مانندکلاه فرنگی قرار دارد که قسمت­هایی از آن تخریب شده است.

 پل آبرسانی رودخانه مهران

 این پل که در منطقه اهل قرار دارد، بر روی رودخانه مهران (شور) قرار گرفته که آب کاریز را از سرچشمه اهل پس از طی 12 کیلومتر به روستای پاقلات می­رساند. این پل سنگ و ساروجی متعلق به حدود 1000 سال قبل است.

 حمام علی­خان

 این حمام از دو فضای اولیه، سربینه و گرمخانه تشکیل شده که در قسمت گرمخانه تون حمام نیز قرار دارد. از دیگر آثار موجود در شهرستان می­توان به قلعه­گبری، بندهای آبرسانی خشت و رکن­آباد، مسجد حمزه­اهل، مسجدجامع اشکنان، آب انبار علی­خان اشاره کرد.

 

 

 

 شهرستان مرودشت

 

شهرستان مرودشت از شهرستان­های مرکزی استان فارس است که از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می­شود. این شهرستان با مرکزیت شهر مرودشت دارای 4649 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 45 کیلومتر است.

 

این شهرستان جلگه­ای، آبرفتی و هموار است. که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می­شود و از جنوب شرقی و شرقی تا دریاچه بختگان امتداد می­یابد. بخشی از رود کر از این شهرستان عبور کرده و با رود سیوند در نزدیکی پل­خان یکی شده به دریاچه بختگان می­ریزد. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1620 متر است.

 

این شهرستان علاوه بر ویژگی­های تاریخی و طبیعی از جهت کشاورزی به ویژه گندم و ذرت و صنت پتروشیمی نیز دارای اهمیت است.

 

دوچشم­انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه­های طبیعی این شهرستان جهت بازدید گردشگران می­باشد. شهرستان مرودشت دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران می­باشد.

 جاذبه های گردشگری شهرستان مرودشت

 جاذبه های تاريخي

 تخت­ جمشید

 از باشکوه­ترین مجموعه­های تاریخی ایران با وسعت 125000 متر مربع است که در زمان داریوش اول به سال (518 م) در جلگه مرودشت بر دامنه کوه رحمت بنا گردیده است.

 

این مجموعه باستانی شامل پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ مرکزی یا شورا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ اردشیر، کاخ صدستون، کاخ ملکه (حرمسرا)، کاخ خزانه، خیابان سپاهان، دروازه ناتمام و دو مقبره اردشیر دوم و سوم است.

 نقش رستم

 این مجموعه که بر دامنه کوه حاجی­آباد ودر فاصله 3 کیلومتری تخت جمشید نقر شده است، شامل یک نقش ایلامی، 4 مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه­ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاجگذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاجگذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ­سواران، دوآتشدان سنگی و چند کتیبه است.

 نقش رجب

 این مجموعه که در فاصله 2 کیلومتری تخت جمشید و بر دامنه کوه رحمت حک شده است. شامل 4 نقش برجسته ساسانی: نقش شاپور در کنار درباریان، نقش تاجگذاری شاپور اول، نقش موبد موبدان، کرتیر، نقش تاجگذاری اردشیر بابکان و دوکتیبه پهلوی است.

 شهر استخر

 استخر یکی از شهرهای قدیمی فارس است که در زمان هخامنشیان و ساسانیان مورد توجه بوده است. بر اثر کاوش­های انجام شده تعدادی از ستون­ها و پایه ستون­های آن از خاک بیرون آورده شده است.

 از دیگر آثار شهرستان مرودشت می­توان به پل­خان، غار و کتیبه­های حاجی­آباد و تپه­های متعدد باستانی و تاریخی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

شهرستان ممسنی

شهرستان ممسنی از شهرستان­های غربی استان فارس می­باشد که از جنب به شهرستان کازرون، از غرب به استان­های بوشهر و کهگیلوله و بویراحمد و از شرق به شهرستان سپیدان محدود است. این شهرستان با مرکزیت نورآباد، دارای 6876 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 158 کیلومتر است.میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 900 متر می­باشد.

 شهرستان ممسنی علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای جلوه­های طبیعی چون دره همیشه سرسبز و زیبای بوان با پوشش گیاهی بلوط و بادام و نیز دریاچه­های هفت برم در منطقه دشمن زیاری است. آب و هوای معتدل آن موجب سرسبزی به خصوص در ماه­های بهمن، اسفند و اوایل بهار در این منطقه می­باشد. مزارع کشاورزی در این منطقه بر زیبایی طبیعی آن افزوده است. عشایری بودن منطقه به همراه دستبافته­های محلی از دیگر ویژگی­های گردشگری شهرستان به حساب می­آید.

 


جاذبه های گردشگری شهرستان ممسني

 

جاذبه های مذهبی

 

امامزاده درب آهنی یا سیدعلا­الدین محمد (ع)

 بقعه امامزاده سیدعلا­الدین محمد (ع) در شمال شرقی شهر نورآباد واقع شده است. این مقره مدفن یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و دختر بزرگوارشان می­باشد.این امامزاده شامل دوبنای قدیمی و نوساز است. ساختمان قدیمی شامل یک فضای چهارگوش در وسط با سقفی هلالی با تزئینات ساده گچبری و ساختمان جدید شامل یک شبستان است که در وسط آن ضریح قلمکاری شده قرار دارد.

 جاذبه های تاريخي

 نقش برجسته گورانگون

 در کوه گورانگون، در روستای سه تلن در 30 کیلومتری مسیر نورآباد به دو گنبدان نقش برجسته­ای ایلامی حک شده است. این نقش برجسته صخره­ای شامل دو رب­النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن می­باشد که در میان پرستش کنندگان خود نشسته­اند. طبق کاوش­های علمی این مجموعه شامل یکی از معابد و محل پرسشتگاه دوران ایلامی بوده که هنر قوم سومر را نمایان می­سازد.

 میل اژدها- دیمه میل

 این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطه­ای به نام دیمه میل در 10 کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است.

 این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده 7 متر ارتفاع و 40/3 متر عرض دارد. بنای مذکور شامل 15 ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.

 آثار هخامنشی سراوان- فهلیان

 در روستای سراوان در فاصله 6 کیلومتری غرب فهلیان و 12 کیلومتری شهر نورآباد آثاری از دوران هخامنشی باقی مانده که شامل چند پایه ستون با تزئینات گل نیلوفر (لوتوس) است که شبیه به پایه ستون­های تخت­جمشید می­باشد.

 نقش برجسته بهرام

 درمنطقه سرآب بهرام درجنوب ممسنی و در فاصله 9 کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخره­ای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. این نقش برجسته، بهرام دوم را نشان می­دهد که در دوطرفش دو نفر از بزرگان ساسانی به حالت احترام ایستاده­اند و به نشانه احترام انگشت سبابه خود را رو به بالا نگه داشته­اند.

 

از دیگر آثار موجود در شهرستان ممسنی می­توان به دخمه سنگی مادر و دختر، آثار آسیاب آبی، حمام و پل قدیمی فهلیان، امامزاده شیرمرد (ع) و سپید دژ اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

شهرستان مهر

 

شهرستان مهر از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس می­باتشد که از جنوب و غرب استان فارس می­باشد که ازجنوب و غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان­های قیروکارزین و خنج و از شرق به شهرستان به مرکزیت شهر مهر دارای 2175 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 780 کیلومتر است.

 

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 530 متر است.

 

این شهرستان به خاطر نزدیکی به فرودگاه لامرد در 6 کیلومتریآن و همچنین مجاورت با کشورهای حاشیه خلیج­فارس از اهمیت خاصی برخوردار است. وجود آثار باستانی از دوره­های هخامنشی بر جاذبه­های تاریخی آن می­افزاید.

 

آب و هوای گرم و خشک آن باعث بوجود آمدن نخلستان­ها و باغ­های مرکبات وسیع شده است.

 

مزارع کشاورزی در بخش گله­دار در اواخر زمستان و اوایل بهار جلوه­ای رنگین در منطقه بوجود می­آورد.

 

از دیگر چشم­اندازهای طبیعی و جذاب در زمستان، وجود نرگس­زارهای زیبا در اطراف روستای نورآباد می­باشد.

 جاذبه های گردشگری شهرستان مهر

 

جاذبه های تاريخي

 حمام وراوی

 این حمام از دو فضای پنج ضلعی همراه با تون حمام تشکیل شده است. مصالحی که در ساخت این حمام به کار رفته، سنگ و ساروج می­باشد و پوشش سقف آن در هر بخش، گبندی شکل می­باشد. در هر ضلع یک اتاقک مستطیل شکل وجود دارد که ابعاد آن 70/12 در 20/3 متر می­باشد و به عنوان خزینه آب سرد و گرم از آن استفاده می­شده است. حمام وراوی متعلق به دوره قاجاریه است.

 استودان­های خوزی

 در فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهر مهر، در جنوب روستای خوزی، استودان­های خوزی دردشت جنوبی قرار دارند. این استودان­ها در بخش کوهپایه­ای در دره­ای به نام تنگ خوزی واقع شده­اند. از دیگر آثار این محوطه، حفره­های چهارگوش کنده شده در دیوار صخره به ابعاد 60×50 سانتی­متر می­باشد که دارای تزئیناتی کنگره­ای در بالا است.

 قبرستان تاریخی فال

 این قبرستان که در روستای فال واقع شده دارای سنگ قبرهایی به شکل صندوق می­باشد که متعلق به قرن هشتم هجری تا قرن 11 هجری است. هم­چنین گنجینه­ای از خطوط کوفی تزئینی و ثلث با کتابت استادانه را دارا می­باشد.

 آثار شلدان

 درمنطقه تمب بت شلدان در بخش اسیر مهر، آثار چند سرستون و بخش بالایی ستون به صورت نیم تنه حیوانی وجود دارد. این آثار به تقلید از آثار هخامنشی تخت جمشید ساخته شده­اند.

 

از دیگر آثار شهرستان مهر می­توان به آسیاب­های آبی تنگ خوری، آب انبارهای مهر، تنگ خوزی، سرگاه، دیوارهای تدافعی تخت پرس و استودانهای سنگی منطقه مهر اشاره کرد.

 حمام وراوی

 این حمام از دو فضای پنج ضلعی همراه با تون حمام تشکیل شده است. مصالحی که در ساخت این حمام به کار رفته، سنگ و ساروج می­باشد و پوشش سقف آن در هر بخش، گبندی شکل می­باشد. در هر ضلع یک اتاقک مستطیل شکل وجود دارد که ابعاد آن 70/12 در 20/3 متر می­باشد و به عنوان خزینه آب سرد و گرم از آن استفاده می­شده است. حمام وراوی متعلق به دوره قاجاریه است.

 استودان­های خوزی

 

در فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهر مهر، در جنوب روستای خوزی، استودان­های خوزی دردشت جنوبی قرار دارند. این استودان­ها در بخش کوهپایه­ای در دره­ای به نام تنگ خوزی واقع شده­اند. از دیگر آثار این محوطه، حفره­های چهارگوش کنده شده در دیوار صخره به ابعاد 60×50 سانتی­متر می­باشد که دارای تزئیناتی کنگره­ای در بالا است.

 قبرستان تاریخی فال

 این قبرستان که در روستای فال واقع شده دارای سنگ قبرهایی به شکل صندوق می­باشد که متعلق به قرن هشتم هجری تا قرن 11 هجری است. هم­چنین گنجینه­ای از خطوط کوفی تزئینی و ثلث با کتابت استادانه را دارا می­باشد.

 آثار شلدان

 درمنطقه تمب بت شلدان در بخش اسیر مهر، آثار چند سرستون و بخش بالایی ستون به صورت نیم تنه حیوانی وجود دارد. این آثار به تقلید از آثار هخامنشی تخت جمشید ساخته شده­اند.

 

از دیگر آثار شهرستان مهر می­توان به آسیاب­های آبی تنگ خوری، آب انبارهای مهر، تنگ خوزی، سرگاه، دیوارهای تدافعی تخت پرس و استودانهای سنگی منطقه مهر اشاره کرد.

     
 

 

شهرستان نی ریز

 

شهرستان نی­ریز از شهرستان­های غربی استان فارس است که از شمال به شهرستان بوانات، از شمال شرقی به استان کرمان، از جنوب به شهرستان داراب، از جنوب غربی به شهرستان استهبان، از غرب به شهرستان شیراز و از شمال غربی به شهرستان ارسنجان محدود می­شود.

 

این شهرستان با مرکزیت شهر نی­ریز، دارای 10630 کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن تا شیراز 222 کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 605 متر می­باشد.

 

با توجه به نگاشته­های الواح گلی تخت­جمشید، این شهرستان بنام «نای­زی» یعنی «کارگاه اسلحه­سازی» معروف بوده، بنابراین می­توان آن را از شهرستان­های قدیمی و کهن استان برشمرد. آب و هوای آن معتدل و گرم می­باشد و در شمال غربی آن دریاچه بختگان واقع شده است. جاذبه­های طبیعی همچون دریاچه بختگان و جزیره نرگس، چشمه برنج­زار و برکه احمدشاه ونیز باغ­های انجیر و انار از چشم­اندازهای گردشگری این منطقه است.

 

سوغات شهرستان، انجیر، بادام، انار، پسته و حلوی ارده است.

 

درکنار چشم­اندازهای تاریخی و طبیعی شهرستان وجود دانشمندانی چون حاتم نیریزی و خوشنویسانی چون میرزااحمد نیریزی، محمد شفیع نیریزی و ساکت نیریزی بر زیور آن افزوده است.

 جاذبه های گردشگری شهرستان ني ريز

 جاذبه های مذهبی

 مسجد جامع کبیر

 ز مساجد قدیمی است که سبک معماری ایوان آن به شیو معماری دوران ساسانی می­باشد. این مسجد دارای محرابی با گچبری­های بسیار با ارزش است. در این مسجد در دوره­های عضدالدوله دیلیمی، سلجوقی و خوارزمشاهی مرمت­هایی صورت گرفته است.

 جاذبه هایتاريخي

 قلعهاس.پی. آر (S.P.R)

 از قلعه­های نظامی نیروهای انگلیسی و هندی در جنگ جهانی اولاست که از سنگ وساروج ساخته شده است.در وسط آن حیاط و در اطراف آن حجره و اتاق­های متعدد واقعشده و در چهارگوش آن چهار برج جهت نگهبانی وجود دارد. از دیگر آثار شهرستان نی­ریزمقبره احمد نیریزی، کاروانسرای نی­ریز، دره زیبای پلنگان و بیدخویه، آبشار فصلیتارم، قنات­های شادابخت، کتان و خباز است.

 

جاذبه های طبيعي

  منطقه حفاظت شده بهرام گور

 این منطقه با وسعت 260 هزار هکتار در فاصل 40 کیلومتری شهرستان نی­ریز در بخش قطرویه قرار گرفته است. گونه­های نادری از جانوران شامل یوزپلنگ، گورخر آسیائی قوچ، میش، هوبره و گربه وحشی در این منطقه وجود دارد. پوشش گیاهی این منطقه شامل قیچ، گز، بادام کوهی، درمنه، انواع گون، آویشن و آنغوزه می­باشد.

 منطقه حفاظت شده بختگان

 این منطقه با وسعت بیش از 300 هزار هکتار متشکل از دریاچه بختگان و جزیر نرگس است که با پوشش گیاهی متنوع و گونه­های متفاوت جانوری و پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، درنا، اردک و غاز وحشی مکانی مناسب جهت بازدید گردشگران می­باشد.

 

 

 

 

 

شهرستان پاسارگاد

 

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادتشهر، در شمال استان فارس و در 120 کیلومتری شیراز  قرار دارد و با میانگین ارتفاع حدود 1760 متر از سطح دریا  و 1813 کیلومتر مربع وسعت دارای موقعیت کوهستانی می­باشد. این شهرستان از شمال به  شهرستان­های خرم بید و آباده، از غرب به شهرستان­های اقلید و مرودشت، از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می­باشد و دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای با زمستان­های نسبتا سرد و تابستان­های معتدل می­باشد.

 

جاذبه های مذهبی

 

بقعه امام زاده حسین(ع) و زائر سرا

 

این بقعه در مسیر اصلی جاده شیراز ـ اصفهان و در شمال شرقی سعادت شهر قرار دارد. مقبره یکی از نوادگان سید الساجدین(ع) امام زین العابدین است که وجود باغ قوام و پارک شهر در مجاورت آن نیز موجب جلب توجه مسافران و زائران شده است. همچنین مدفن شهدای گلگون کفن سعادت شهر اهمیت این بقعه را چندین برابر نموده است. هر سال مردم نذور خود را در قالب دیگ جوش در کنار این امامزاده انجام می دهند.

 

بقعه امامزاده سلطان کرم(عقیل)

 

این بقعه در مسیر جاده اصفهان ـ شیراز بعد از روستای قوام آباد واقع شده است و قبوری از دوران قدیم در آنجا قرار دارد که نقوش بر جسته ای از خط عربی و کوفی بر روی سنگ های آن باقی مانده است. نقل می کنند که امامزاده عقیل برادر شاهچراغ(ع) و فرزند موسی بن جعفر (ع) است که از عربستان وارد ایران شد و به شهادت رسید.

 

بقعه امام زاده سلطان سید حمید

 

این بقعه بین دو روستای نعیم آباد و کته میان از دهستان سر پنیران واقع شده است که سنگ نوشته هایی به خط میخی در آنجا موجود است.

 

بقعه شاه مردان

 

این بقعه در فاصله یک کیلومتری جنوب جاده شیراز- اصفهان و جنوب غربی روستای جیسقان واقع شده است و مردم ارادت ویژه ای نسبت به آن نشان می دهند. در مورد علت نامگذاری و قدمت این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست. این بقعه داخل تنگه ای  واقع شده است که بالای آن آبی به صورت قطره قطره سرازیر است و به آب چیک چیکو معروف می باشد. از جمله نقاط دیدنی آن غار تودرتو و پرپیچ وخمی است که به چله خانه معروف است.

 

 

 

جاذبه های تاریخی

 

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

 

دشت پاسارگاد در قسمت شمالی استان فارس و میان رشته کوه های زاگرس در فاصله130 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. میانگین ارتفاع دشت از سطح دریا 1850 متر است که وسعتی حدود 190 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. اقلیم آن کوهستانی با تابستان­های معتدل و زمستان­های نسبتا سرد است.  قدمت منطقه پاسارگاد بر اساس پژوهش های باستان شناسی به دوره میانی پارینه سنگی می رسد. اما شاخص ترین دوره فرهنگی دشت پاسارگاد، دوره هخامنشی است. بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد براي نخستين بار در دوره هخامنشي مطرح مي شود که از لحاظ مکاني به دشتي اطلاق مي شود که کوروش بزرگ به عنوان مرکز فرماندهي خود برگزيد و در آن اقدام به ساخت بناها و کاخ­هايي نمود. مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش بزرگ، کاخ های دروازه، بارعام، اختصاصی و بنای برج سنگی(آتشکده)، دژ (تل تخت)، باغ شاهی، پل و محوطه مقدس است. در دوره اسلامی به علت عظمت سنگ­های بکار رفته در مجموعه­­های این مکان، بناهایش را به سلیمان نبی نسبت داده­اند و خود پاسارگاد هم بنام مشهد ام النبی یا مشهد مادر سلیمان معروف گشت.

 

این مجموعه ارزشمند در 16 تیرماه 1383 به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید.

 

 

 

آرامگاه کوروش بزرگ

 

این بنا آرامگاه نخستین منادی آزادی و حقوق بشر، کوروش بزرگ است که همانند گوهری در میان دشت پاسارگاد خود نمایی می کند.  آرامگاه در گذشته میان باغ های سلطنتی قرار داشته که از هر سوی دشت نمایان بوده است. این بنا در عین سادگی بسیار زیبا و چشم گیر است و در زمان حیات کوروش بزرگ به دستور وی ساخته شده است. بنای آرامگاه با تکنیک و مهندسی دقیق اجرا شده به گونه ای که پس از گذشت 25 قرن هنوز استوار و پابرجاست. مساحت آرامگاه 156 متر مربع و ارتفاع آن نزدیک 11 متر است. سنگ هایی که در ساخت بنا به کار رفته از نوع سنگ سفید مرمر نماست که از کوه سیوند در فاصله 30 کیلومتری جنوب غرب پاسارگاد استخراج شده و به این مکان انتقال یافته است. مهندسان و سنگ تراشان هخامنشی با دقت و شیوه ای خاص سنگها را روی هم قرار داده، به گونه ای که از هیچ نوع ملاتی در ساخت آرامگاه استفاده نشده و تنها از بستهای فلزی(آهن و سرب) جهت وصل کردن بلوکهای سنگی به یکدیگر استفاده شده است. آرامگاه در هفت طبقه اجرا شده که برگرفته از عدد مقدس هفت در میان ایرانیان است. ساختار کلی آرامگاه از دو قسمت تشکیل شده، قسمت نخست به صورت سکویی شش پله ای پایه و اساس بنا است که ریشه در بناهای آئینی همانند معبد ایلامی چغازنبیل دارد. قسمت دوم که به صورت اتاقکی با سقف شیب دار روی قسمت نخست اجرا شده، یادآور سنت­های معماری مهاجران آریایی است. ابعاد اتاقک آرامگاه 17/3 متر در 11/2 متر  به ارتفاع 10/2 است. زیر سقف شیبدار آرامگاه دو حفره بزرگ وجود دارد که برای سبک کردن وزن سنگ ها و کم کردن بار وارده به اتاقک ایجاد شده است.

 

آرامگاه کوروش در همه دوره ها مقدس و محترم بوده است. پادشاهان هخامنشی مراسم تاجگذاری خود را در این مکان انجام می داده اند. این تقدس پس از دوره هخامنشی و با از یاد بردن نام و جایگاه پاسارگاد کم رنگ شد تا اینکه در دوره اسلامی به گونه ای دیگر احترام و تقدس خود را باز یافت. در دوره اسلامی به دلیل اینکه اسناد و مدارکی از هویت اصلی آرامگاه وجود نداشت این بنا را به آرامگاه مادر سلیمان نسبت دادند. مردم بر اساس اعتقادات خود ساختن بناهای بزرگ سنگی همانند آرامگاه کوروش را خارج از قوه بشری می دانسته و ساخت آنها را به حضرت سلیمان که دیوان را برای کارهای دشوار در خدمت داشته است، نسبت می داده اند. به همین جهت آرامگاه کوروش را هم از بناهای آن حضرت می شمردند و آنرا به مادر او نسبت داده و «مشهد مادرسلیمان» می خواندند.

 

در دوران اتابکان فارس که پاسارگاد و تخت جمشید اهمیتی دوباره یافت و حتی پارس و ایران هم «ملک سلیمان» خوانده شد، با استفاده از ستون ها و سنگ های کاخ ها، مسجد جامعی پیرامون آرامگاه ساخته و محرابی نیز بر دیواره جنوبی اتاق آرامگاه حجاری شد. در سال 1350 خورشیدی، پس از مطالعه و بررسی، سنگ ها به جای اصلی خود منتقل شدند.

 

از سال 1820 میلادی با کشف و خوانده شدن خطوط میخی و مطالعه اسناد و مدارک، هویت اصلی بنا به عنوان آرامگاه کوروش مشخص گردید.

 

 

 

کاخ اختصاصی

 

یکی دیگر از بناهای شکوهمند مجموعه پاسارگاد کاخ اختصاصی است که در 1300 متری شمال شرق آرامگاه کوروش واقع شده است. وسعت این کاخ 3192 متر مربع است که از یک تالار مرکزی و دو ایوان شرقی و غربی تشکیل شده است. در گوشه های شمالی و جنوبی ایوان غربی کاخ دو اتاق وجود داشته که آثار کمی از آنها باقی مانده است. با توجه به پلان و ساختار معماری بنا، کاربری این کاخ  به عنوان اقامتگاه و منزل مسکونی کوروش بزرگ بوده است. این کاخ دارای دو درگاه اصلی است که در ایوانهای شرقی و غربی باز می شده و همچنین دو درگاه فرعی که در قسمت جنوب و شمال تالار  تعبیه شده اند. نقوش برجسته درگاه ها تصویری از شاه را به همراه چتر دار یا مستخدم نشان می دهد که پیکر شاه بزرگتر نشان داده شده است. لباس شاه از نوع ردای بلند چیندار هخامنشی است که دارای دکمه های طلایی بوده است. در گذشته های دور این دکمه ها از جای خود بیرون آورده شده اند. نزدیک درگاه شرقی و بر دیواره ایوان رو به پردیس سکویی سنگی وجود دارد که احتمالا جایگاه شاه در هنگام تماشا و استفاده از باغ روبروی ایوان بوده است. سنگهای به کار رفته در ساخت این کاخ از سه گونه سنگ سفید مرمرنما، سنگ آهکی سیاه و سنگ ماسه ای کبود رنگ است. عناصر معماری و تزیینی بنا ساده ولی چشمگیر و آرام است. از ترکیب سنگهای سفید و سیاه در قسمت پایه ستونها و کف ایوانها یک نوآوری و سبک ویژه معماری به وجود آمده است. شالی ستونها دارای تزیینات قاشقی است که به صورت افقی روی آنها اجرا شده است. قسمتهایی از سنگ­فرش کف کاخ در همان دوره هخامنشی مرمت شده که به صورت وصله­هایی در اندازه­های گوناگون به چشم می­خورد. گوشه جنوبی کاخ جرزی سنگی وجود دارد که دیوارهای آجری و خشتی بنا درون حفره آن چفت می شده و موجب استحکام بیشتر بنا می شده است. بر بلندای جرز و قسمت رو به شمال آن سنگ نبشته ای به خط میخی و با سه زبان فارسی باستان، ایلامی و بابلی وجود دارد که در اینجا شاه خود را معرفی می کند:

 

«ادم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»

 

«من کوروش شاه هخامنشی ام»

 

کاخ بارعام

 

کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی کوروش. وسعت این کاخ 2472 متر مربع است که در محور شمال غربی ـ جنوب شرقی ساخته شده است. این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون است که وسعت آن 705 متر مربع است. چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستونهایی کوچکتر و دو اتاق، دیگر قسمتهای اصلی بنا را تشکیل می­دهد. ارتفاع تالار کاخ به گونه ای بوده که چند متر از سقف ایوان های اطراف بالاتر بوده است. از هشت ستون این تالار تنها یک ستون آن پابرجاست که ارتفاع کنونی این ستون به 10/13 متر می رسد. زیر ستون ها و سر ستون های تالار مرکزی از سنگ سیاه و قلمه ستون ها از سنگ سفید ساخته شده است. دیگر ستون های تالار، در زمان اتابکان برای ساختن مسجدی در اطراف آرامگاه کوروش به آنجا منتقل شده بود که هم اکنون به جای اصلی بازگردانده شده است. تالار مرکزی از چهار درگاه به چهار ایوان کاخ ارتباط دارد. درگاه ها و ستون های ایوان ها از سنگ سیاه بوده است. درگاه شمال غربی، با نقش پای انسان و عقاب به ایوان 16 ستونی شمال غربی ارتباط دارد و درگاه شمال شرقی نیز به بزرگترین ایوان کاخ، که 48 ستون داشته ارتباط دارد. درگاه جنوب شرقی با نقش ترکیبی انسان، ماهی و گاو به یک ایوان 16 ستونی راه دارد. درگاه جنوب غربی با نقش پای انسان و حیوان به ایوانی 28 ستونی راه دارد. ظاهراً این نقوش درگاه ها از سنن آشوری و دیگر ملل الهام گرفته است، اما ایرانیان به آنها معانی متناسب با روحیات و باورهای خود  داده اند. در دو سوی این ایوان، دو اتاق وسیع قرار داشته است.

 

در این کاخ قسمتهایی از سه جرز سنگی باقی مانده که بر بلندای جرز جنوبی یکی از کهن ترین سنگ نبشته های میخی بر آن حک شده است. این سنگ نبشته به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده و متن آن چنین است:

 

«آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»

 

«من کوروش شاه هخامنشی( ام) »

 

کاخ بارعام کوروش مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می­کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می­کرده اند. تالار بارعام نخستین مقر سازمان ملل است که در بیست و پنج قرن پیش اندیشه های والای انسانی، حقوق بشر و آزادی و برابری انسانها در آن مطرح شد و به تمامی جهان آن روز گسترش یافت.

 

 

 

کاخ دروازه

 

کاخ دروازه با وسعت 726 متر مربع در شرق مجموعه پاسارگاد واقع است. این بنا دارای تالاری به وسعت 686 متر مربع است که سقف آن را هشت ستون سنگی با ارتفاع تقریبی 16 متر نگاه می داشته اند. زیر ستون ها با ابعاد 2*2 متر و  به شکل مکعب دو پله ای از سنگ سیاه ساخته شده اند که اکنون در پوششی از کاهگل حفاظت می شوند. وجود این زیر ستون های بزرگ نشان دهنده  عظمت ستون های کاخ است که متاسفانه هیچ اثری از آنها بدست نیامده است. این تالار، دارای دو درگاه اصلی در سمت شمال غربی و جنوب شرقی و دو درگاه فرعی در سمت شمال شرقی و جنوب غربی بوده است. پیرامون کاخ، دیواری بلندی از کاهگل وجود داشته است و دو اتاق نیز در نزدیکی درگاه های شمال شرقی و جنوب غربی برای نگهبانان پیش بینی شده است. ارتفاع درگاه ها 9 متر بوده است و هم اکنون تنها یکی از جرزهای درگاه شمالی برجا مانده است. بر این جرز، نقش انسانی را با چهار بال در حال نیایش حجاری کرده اند. این نقش تنها سنگ­نگاره تقریبا سالم موجود در بناهای پاسارگاد است. این کاخ دروازه ورودی به مجموعه پاسارگاد بوده که همانندی زیادی با کاخ دروازه ملت ها در تخت جمشید دارد.

 

آبنماهاي باغ شاهي

 

باغ شاهي پاسارگاد جلوه­گاه يکي از قديمي­ترين باغ­هاي ايراني است. این باغ که با نام پردیس کوروش معروف است به عنوان الگوی اولیه باغ­سازی ایرانی به شمار می­آید. باغ پر از درختان گوناگون، گلهای رنگارنگ و پرندگان بوده که کوروش آن را با سلیقه و نظر خود به صورت پردیسی بی­همتا در­آورده بود. این باغ با سیستم گردش آب در جوی­های سنگی که به آب­نما معروف است آبیاری می­شده است. آب­نماها جدای از آبياري پردیس، جنبه تزئيني و زيبايي ­بخشي باغ را نيز به خوبي انجام مي­داده است. دو سوی باغ دو کوشک طراحی و اجرا شده که از آنها جهت استراحت و تماشای فضای دل­انگیز باغ استفاده می­شده است. همه کاخها درون پردیس قرار داشته­اند، به گونه­ای که هر کاخ دارای فضایی سرسبز و آرام بخش پیرامون خود بوده است. باغ شاهي آب مورد نياز خود را از طريق انشعاب­هايي که از رودخانه پلوار جدا مي­شده تأمين مي­کرده است. آب­نماها از دو قسمت تشکيل شده است:

 

  • 1. جوي­هاي عبور آب
  • 2. حوضچه­ها

 

در هر 5/9 تا 5/13 متر جوي يک حوضچه وجود دارد، که حوضچه­ها در ابتدا عمل تقسيم آب و آرام کردن سرعت آب در مسير جوي­ها را انجام مي­داده و دیگر اینکه موجب ته نشین شدن گل و لای موجود در آب می­شده است. ابعاد دهانه داخلي اين حوضچه­ها 87 در 87 سانتيمتر و عمق آنها حدود 52 سانتيمتر است. عمق و دهانه جوي­هاي سنگي حدود 25 سانمتيمتر و لبه حوضچه­ها و جوي­ها حدود 15 تا 16 سانتيمتر است. نزدیک به 1100 متر از آب­نماهای باغ کاوش شده و از زیر خاک بیرون آورده شده­اند.

 

برج سنگي

 

يکي از بناهای بسيار زيبای مجموعه پاسارگاد برج سنگی است که ساخت آن مربوط به آغاز دوره هخامنشيان است. بنایي چهار گوش برج مانند که اکنون تنها يک ديواره از آن باقي مانده است. ارتفاع برج نزديک به 14 متر و قاعده آن 23/7 * 27/7 متر است که بر سکويي سه پله اي قرار گرفته است. ورودي بنا به سوی شمال غربي تعبيه شده و نزديک به 50/7 متر از سطح زمين ارتفاع دارد که با يک پلکان 29 پله­اي به اتاق بالاي برج دسترسی داشته­اند. این بنا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه­کارهای مهندسان و هنرمندان هخامنشی به شمار می­آید. بلوکهای سنگی به گونه­ای روی هم قرار گرفته­اند که در برخی از رجها به سختی می­توان دو بلوک را از هم تشخیص داد. سنگهای به کار رفته در ساخت بنا از گونه سنگهای سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند آورده شده­اند. مقداری هم سنگ سیاه آهکی در پنجره های کور استفاده شده است. نمای دیواره دارای تعداد زیادی تو رفتگی مستطیل شکل است که احتمالا جهت زیباسازی یا در ارتباط با کارکرد بنا بوده است. 10 عدد گودي پنجره مانند که (پنجره کور) ناميده مي شده) در دیوارهای آن در آورده اند و اين پنجره ها را با سنگ هاي سياه قاب گرفته اند.

 

در مورد کاربری بنا نظرهای گوناگونی مطرح است. گروهي آن را مقبره کمبوجيه پسر و جانشين کوروش مي دانند و بعضي هم آن را آتشکده يا نيايشگاه بشمار مي آورند و برخي نیز آن را (گنج خانه کوروش) خوانده اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی بایگانی می­شده است. به احتمال زیاد این بنا با توجه نقشه و معماری آن کارکردی آیینی داشته است. نمونه ای از این بنا در نقش رستم با نام کعبه زرتشت وجود دارد که از روی این بنا الگو­­­­­برداری شده است.

 

این بنا در دوره اسلامی به نام زندان سلیمان معروف بوده است.

 

 

 

 

 

 

قدمت این شهر به پیش از هزار سال می رسد اما توسعه وترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زندشیراز راپایتخت ایران کردشروع شد.آثار قلعه ای قدیمی مانندقلعه ی کهنه ، قلعه ی نارنجی ، قلعه ی شیراز هنوز هم در اطراف این شهر دیده می شود. آباده را قبایل گرجه ای وپرندی بناکردند امااهمیت واعتبار آن به دوره کریم خان زند باز می گردد.ظاهراً به دستور اوبود که این شهرآباده نامیده شد.به دلیل استقرار در مسیر کوچ(ییلاق-قشلاق)ایل قشقایی حایز اهمیت است.


قلعه ی ایزد خواست:

قلعه ی ایزد خواست از آثاردوره ساسانی در آباده می باشد که بعد ها بناهایی همچون مسجد وحمام درآن احداث شده است این قلعه در فاصله 57کیلومتری

شمال آباده است وشباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد.


کاروانسرای ایزدخواست:

کاروانسرای ایزد خواست از آثار دوره صفویه است که شامل یک حیاط مربع شکل دروسط کاروانسرا است وتعدادی حجره واتاق دراطراف آن قراردارد.

این کاروان سرا درجنوب قلعه ایزد خواست واقع است.


قصربهرام گور:

درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه

خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته

دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی استعمارت کلاه فرنگی:

ازدیگر آثارزیباودیدنی درمرکزشهرآباده عمارت کلاه فرنگی است. اصل بنا مربوط به دوره قاجارمی باشد.ساختمان دارای نقشه تقریبادایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است.این عمارت یک طبقه بوده وبرروی سکویی به ارتفاع 80 سانتی متر قراردارد.


تیمچه صرافیان:

ازدیگرآثاردوره قاجاریه که دربازارقدیمی آباده قراردارد تیمچه صرافیان می باشد این بنای آجری دارای حیاطی مستطیل شکل دروسط آن است.که اطراف آن دردوطبقه اتاقها وحجره ها واقع شده اند . طاق ورودی آن دردوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است .ازدیگرآثارمی توان به سد ساسانی ایزد خواست عمارت کلاه فرنگی سورمق چاپارخان چهل زرعی کاروانسرای خان خوره و عمارت خواجه اشاره کرد.جاذبه های طبیعی

منطقه ی شکارممنوع بصیران:

این منطقه در4 کیلومتری جنوب آباده قرارداردومنطقه ای گسترده است که به خاطرگونه های نادرگیاهی وجانوری موردحفاظت قرارگرفته است.این منطقه یکی ازارزشمندترین زیستگاه های حیات وحش کشور واستان است

 

 

 

 
مهتابی دستگاه لیزر دستگاه حک و برش لیزر , رهیاب , سمنت پلاست , اخذ رتبه پیمانکاری و مشاور , خوي , لوازم نمایشگاهی , تور برای دبی ارزانترین نرخ , hpl , کلبه , دستگاههای فلزیاب , آموزش دوره های حسابداری در شیراز , دستگاه فلکسی وبنر , رزرو بهترین خدمات مالزی و سنگاپور , سایت ایزو , قیمت دیاگ بنز , خرید پستی ساعت دیواری , فوق تخصص پوست , کرم , بابل , فروش گوشی تلفن , عرضه مستقیم محصولات پلی کربنات , نرخ تور بالی , کلان داده, , فروشگاه رفاه شیراز , سانتافه , انواع چراغ اسپرت , گناد , نرم افزار crm , مالیات , آب زیرزمینی , خرید و فروش ملک , ePMP1000 Connectorized , ارزان ترین ویزای برزیل , سرداران , الکترو استاتیک , قرص فت فيس , خرید , تسمه نقاله , عکس های مبلمان , تور برای هندوستان , رچسب‌ها: , ساخت سوله و سوله دست دوم استان قم , مدلهای جدید کلیپس موی دخترانه , شورت , لوازم اسانسور , خانه کلنگی , آموزش صادرات و واردات , نمایندگی پکیج آریستون , آموزش تعمیر گیربکس بنز , دستكاه كنج ياب