به نیازمندیهای شیراز و استان فارس خوش آمدید
 چهارشنبه 26 تیر 1398
نیازمندیهای شیراز و استان فارس

دسته بندی ها

مجوز وزارت صنعت

پرداخت

-حساب.jpg

بیوگرافی محمد نمازی

mohamadnamazi1.gif

مرحوم حاج محمد نمازی فرزندحاج محمدحسن تاجرنمازی از تجار موفق واز خانواده ‌های خوش‌نام و بزرگ شیراز بوده است. در سن کودکی به خارج از کشور عزیمت نمود و درسال 1323 در بحبوحه خاتمه جنگ جهانی دوم، پس از مراجعت به کشور خود و مشاهده اوضاع نابسامان مردم شهر شیراز که ازدرد و رنج بیماری‌های لاعلاج و فراگیر در عذاب بودند، تمامی هم و غم خود را برای ایجاد مرکزی طبی و بهداشتی برای درمان مردم فقیر و ناتوان مصروف داشت.

شادروان نمازی، پس از مشورت با اهل فن به این نتیجه رسید که بیشتر امراض و بیماری های شایع شده به دلیل دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است. درآن زمان امراض گوناگونی نظیر حصبه و وبا جان عده زیادی از مردم شهر شیراز و دیگر نقاط ایران را می‌گرفت و اکثر قریب به اتفاق پزشکان یکی از راه‌های عمده درمان این بیماری‌ها و ریشه‌کن ساختن آنها را تصفیه و سالم‌سازی آب شرب مردم مي‌دانستند.

بنابراین مرحوم نمازی با سرمایه شخصی خود و به کمک دوستان و نزدیکان خویش در صدد احداث تصفیه خانه و لوله‌کشی آب شهری برآمد که این امر با همت بلند وی تحقق یافت و شیراز اولین شهر ایران بود که از نعمت آب لوله‌کشی سالم بهره‌مند شد. 

 

پس ازاینکه مرحوم نمازی ازاین امر فراغت حاصل کرد، اقدام به خرید یکی از بهترین و مصفاترین باغ‌های شهر شیراز به نام باغ کفش‌گر نمود و بیمارستان نمازی را در آن بنا نهاد. پس ازآن به منظور اداره بهتر و استفاده از پیشرفته‌ترین علوم پزشکی و دستاوردهای علمی روز دنیا، بنیادی به نام بنیاد ایران را بنیان نهاد که اعضاء آن عبارت بودند از هیئت مدیره و مشاورین عالی‌رتبه و پزشکان مجرب و تحصیل‌کرده. وظیفه بنیاد ایران نظارت بر امور بیمارستان و توسعه آن بود. 

پس ازثبت رسمی بنیاد ایران توسط مرحوم نمازی، ایشان به منظور دوام و بقاء مرکز مذکور با تنظیم سندی اقدام به وقف بیمارستان نمود تا این مجتمع خدماتی درمانی عظیم برای همیشه و تا ابد برای خدمت‌رسانی به مردم پابرجا بماند.

شادروان محمد نمازی در بخشی از وقف‌نامه تنظیمی، هدف و نیت خود را از تأسیس و راه‌اندازی مركز آموزشی درمانی نمازی، چنین بیان می‌کند:

 
mohammad_namazi2.jpg
شرح : تصویر نقاشی شده از شادروان محمد نمازی 

 

mohamadnamazi3.gif

 

 

تصاویر مراحل ساخت بیمارستان نمازی

 

namzi66.gif       

 

 

 altaltaltalt 

فرزندان نمازیِ پدر

و اما همین تازگی ها بود که رسانه های آمریکا خبر دادند سفیر بریتانیا در واشنگتن در مقاله ای خواهان آن شده بود که از تشدید تحریم ها علیه ایران خودداری شود و همیشه برای کاربرد دیپلماسی تلاش زیادی کرده است . این مقاله از سفیر بریتانیا در نگاه نخست شاید عجیب به نظر برسد اما نگاهی به زندگی شخصی سفیر این ابهام را تا حدودی رفع می کند.

سفیر حکومت سلطنتی ملکه الیزابت در آمریکا، پیتر وست ماکوت است که همسر ایرانی او خانم سوزان نمازی از خانواده مشهور و ثروتمند نمازی های اهل استان فارس ایران است. شیرازی ‌ها خاندان نمازی را بخاطر بیمارستان مشهور نمازی در این شهر می ‌شناسند. بیمارستانی که هدیه پدر خَیر سوزان و حسن نمازی به شهر زیبای زادگاه خود است.

خانم «سوزان نمازی» مانند پدرش خود نیز در امور خیریه در اروپا فعالیت زیادی داشته و دارد.

alt

 شاهزاده هری ولز پسر کوچک شاهزاده چارلز، نوه ملکه الیزابت دوم، جیل بایدن همسر معاون رئیس جمهور آمریکا، سوزی نمازی و همسرش

همسر جو بایدن معاون باراک اوباما نیز دوستی نزدیکی با سوزی نمازی دارد، پولتیکو اخیرا نوشته است: جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا به دیگر مقامات ارشد امریکایی در جهت ترغیب سنا برای عدم اعمال تحریم های جدید علیه ایران پیوست.

سوزی نمازی خواهر حسن نمازی دیپلمات مشهور آمریکایی ایرانی الاصل است که همواره حامی حزب دموکرات آمریکا بوده است. البته ماجرای کمک بزرگ مالی اش به حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری مسایل زیادی را هم برای وی به وجود آورد. گرفتن یک وام کلان از یک بانک آمریکایی موجب گشوده شدن یک پرونده قضایی علیه این چهره مشهور ایرانی الاصل شده بود. از رقمی بین 74 میلیون تا 290 میلیون دلار در این ماجرای حقوقی و بانکی، در گزارش های رسانه های آمریکا و انگلیس، سخن به میان آمده بود.

این گزارش می‌ افزاید: حسن نمازی ابتدا با بیل کلینتون رییس جمهوری پیشین آمریکا دوستی نزدیکی داشت و گفته شده که قرار بوده بیل کلینتون وی را به عنوان سفیر آمریکا در یکی از کشورهای آمریکای لاتین برگزیند. کلینتون تا به امروز حامی مهم اوباما است و هر گاه که اوباما با سختی های زیادی روبرو می‌ شود، این نفوذ کلینتون، دوست نزدیک حسن نمازی است که به داد اوباما می‌ رسد.